WordPress Teması Seçerken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Açıkçası doğru WordPress tema seçimi çok önemlidir – doğru tema, içeriğinize göz açıp kapayıncaya kadar yüklenirken, cihazlar arasında duyarlı kalmasını sağlayarak içeriğinize canlılık katmalıdır. Çok fazla tema arasından, size uygun olan en iyi temayı bulmak göz korkutucu bir görev olabilir.
Bir tema satın almadan veya özelleştirmeye zaman ayırmadan önce, mükemmel WordPress tema seçimi konusunda hazırladığımız yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesine göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. İstediğiniz Özelliklerin Bir Listesini Önceden Yapın

Bir tema seçmeden önce, hangi özelliklerin gerekli olduğunu ve hangilerine ihtiyacınız olmadığını belirlemek kesinlikle önemlidir.

WordPress özellik filtreleri, çeviriye hazır bir tema ve esnek bir başlık gibi istediğiniz belirli özelliklere dayalı olarak ücretsiz WordPress tema seçimi yapmanız özelleştirmenizi kolaylaştıracaktır.

Seçim yapmadan önce tasarımı göz önünde bulundurmak önemlidir. Örneğin, sitenizin bir sütuna mı yoksa birden çok sütuna mı sahip olmasını istediğinizi bilmek için hazırlıklı olmalısınız.

Wordpress tema seçimi

 

Aşağıdan yukarıya doğru bir şekilde inşa edilen temanız için, gereksiz ve karmaşık özelliklere değil, sitenizin amacına uygun özelliklere sahip bir yapıda olması sizi hedefinize kısa sürede ulaştırır.

2. Şişirilmiş Bir Temayı Seçmemelisiniz

Şişirilmiş tema olarak, gerekli gereksiz özelliklerle dolu bir tema talep etmemenizdir. Bu özellikteki temalar sadece uzun vadede size zarar verir. Zengin özelliklere sahip bir tema hoş olabilir, ancak site performansını ciddi şekilde etkileyebilir. Harika olduğunu düşündüğünüz her özelliği ve eklentiyi yüklemekten kendinizi alıkoyduğunuzdan emin olun.

Süslü müzik çalarlar veya videolar çekici olsa da site performansınızı düşürebilir. Ayrıca, web site geliştiriciler genellikle bu özellikler için internette buldukları kodu kullanırlar, böylece bir siteyi güvenli tutmaya değil, belirli bir işlevi yerine getirmeye odaklandıkları için güvenlik zaafiyeti ortaya çıkartabilir.

3. Duyarlı Bir Tema Seçmelisiniz

Duyarlı tasarım, sitenizi yalnızca bir dizüstü bilgisayarda değil, birden çok cihazda kolay kullanılması demektir. Bu, mobil cihazlarla uyumlu olduğu ve gezinmesi kolay menülere ve diğer widget’lara sahip olduğu anlamına gelir. Değişken site ızgarası ve masaüstü olmayan cihazlara çevrilebilecek esnek görüntüler gibi özelliklere bakın. Duyarlı bir tema, herhangi bir aksaklık olmadan bir mobil cihazda kolayca çevrilebilen bir tema olabilir.

İhtiyaçlarınızı karşılayan WordPress tema seçimi yapmanıza rağmen duyarlı olmaması, sizin web sitesi üzerinde özelleştirme yapmanıza neden olabilir.

4. Kendi Marka Rengini Aklınızda Bulundurun

Çevrimiçi pazarlamanın birçoğu görsel görünüme dayalı olduğundan ve renklerin marka bilinirliğine olumlu katkıda bulunduğu unutulmamalıdır.
Bir logonuz varsa, o logonun renk şemasına uymaya çalışmalısınız. Nötrlere bağlı kalırsanız, burada ve orada bir renk ipucu onu daha ilginç hale getirecektir. WordPress, doğrudan dosyaya giderek veya özel CSS’ye girerek bir temanın renkleri dahil görünümünü değiştirmeyi kolaylaştırır.
Karanlık ve aydınlık arasında karar vermeye çalışıyorsanız, site ziyaretçilerinin daha açık renkli manzaraları tercih ettiğini unutmamalısınız.
Karanlık bir web sitesi tasarımı mutlak bir hayır olmasa da, karanlık tarafı seçerseniz, okunabilirliği olumsuz etkileyecektir.

5. Premium Bir Tema Satın Almalısınız

Ücretsiz temalar, bütçesi kısıtlı olanlar için harika olsa da, bazı sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Kodlama kalitesinin potansiyel olarak eşit olmamasının yanı sıra, ücretsiz bir tema kullanarak, düzenli güncellenmeme, destek eksikliği ve tema yazarının temayı tamamen terk etme risklerini de yaşayabilirsiniz.
RESİM
Premium temalar dinamiktir ve genellikle ücretsiz olanlardan daha fazla özellik sunar ve bu da kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olabilir. Yinelenen bir ödeme yerine yalnızca bir kerelik maliyet gerektiren bu premium WordPress temalarından birini seçebilirsiniz.

6. Okunması Zor Yazı Tipine Sahip Bir Tema Seçilmemeli

WordPress tema seçimi sırasında, okunabilir yazı tipi, sitenize gelen ziyaretçinin kısa sürede sitenizi terk etmemesini sağlar.  Hedef kitlenizin sitenizde gezinmesini mümkün olduğunca kolaylaştırmak istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Yazı tiplerinizi basit, sofistike ve okunabilir hale getirmelisiniz. 2018 yılında internetteki en popüler yazı tipleri ise Open Sans, Josefin Slab, Arvo, Lato ve Vollkorn idi.

CSS’ye aşina iseniz, bazı ücretsiz temaların kişiselleştirmede sınırlı olmasına rağmen, yazı tipini ayarlamak çok kolaydır.  WordPress tema seçimi işleminiz sırasında dikkat etmeniz gereken iyi bir okuma için  Arial & Helvetica’yı kullanmayı durdurmalısınız.

7. Temayı Test Etmelisiniz

Bir temanın verimliliğini test etmenin harika bir yolu, temanızın mevcut tüm WordPress standartlarına uygun olup olmadığını kontrol eden Theme Check eklentisini yüklemektir.

Theme check

Tüm ince ayarları tamamladığınızda ve tüm içeriğinizi yüklediğinizde, sitenizi dünyaya duyurmadan önce gözden geçirmelisiniz. Tüm içeriğinizi yeniden okuyun, sitenizi mobil cihazlarda kontrol edin ve tüm resimlerinizin düzgün şekilde yüklendiğinden emin olun. Ayrıca, bir barındırma çözümüne yatırım yapmayı ve bir alt tema eklentisi yüklemeyi düşünebilirsiniz.

Umarım bu makale, seçim sürecinizi daraltmanıza yardımcı olacak bazı fikirler vermiştir.  WordPress tema seçimi harika yanı, yolda temaları değiştirmeye karar verirseniz, bunu yapma esnekliğine sahip olmanızdır.