Organik Pazarlama Stratejinizin Kontrolünü Elinize Alın

Organik Pazarlama Stratejinizin Kontrolünü Elinize Alın

Bazen iyi görünürsün ve bunu korumak istersin. Bazen, kötü bir şekilde ortaya çıkarsın ve bunu geliştirmek istersin. Bazen hiç görünmezsin, bu yüzden genişlemek istersin.

Organik pazarlama, şirketlerin müşterileri ücretli anahtar kelimeler, bağlantılar ve reklam kampanyaları yerine web içeriği ve SEO aracılığıyla doğal olarak çekme yoludur. Organik pazarlama, talep oluşturmaya yönelik birçok kanaldan, zaman içinde açık ara en etkili olanıdır. Organik çabalar, ilk yatırımınızdan çok sonra web trafiğini artırmaya devam ederken, ücretli pazarlama, ödemeleri durdurduğunuz anda durur.

Web siteniz, tüm çevrimiçi marka imajınızın temelidir. Müşteriler aramalarında web sitenizi bulamazlarsa, potansiyel geliri kaçırıyorsunuz demektir. Organik pazarlamanın bu kadar önemli olmasının nedeni budur; müşterileri çekmek için dijital platformunuzun optimizasyonuna öncelik verir.

Talep oluşturma için tam potansiyelini ortaya çıkarmak için organik pazarlama içeriğinizin performansını anlamak, her işletmenin uzmanlaşması gereken bir bilimdir. Organik fırsatınızın kilidini açmak, web, içerik ve SEO ekipleri arasında koordinasyon gerektirir.

Rakiplerinizi geride bırakmak ve içeriğinizin müşterileriniz onu aradığında görünmesini sağlamak için kullanabileceğiniz bir organik pazarlama programı oluşturmak için basit bir yöntem mevcuttur.

Yalnızca üç basit adımı vardır: Koruyun, İyileştirin, Genişletin (PIE).

Organik Pazarlama

KORUMAK

Organik pazarlamanızın mevcut durumunu anlamak, bir değerlendirme süreci ile başlar. Web içeriğiniz nasıl gelir getiren potansiyel müşteriler üretir? İçeriğinizi ve dönüşüm oranlarını değerlendirmek için veri odaklı bir uygulama oluşturmak, dijital pazarlamanızı korumanın temelini oluşturur.

Sitenizde önemli miktarda trafik ve nihayetinde güçlü potansiyel müşteriler oluşturan içeriği korumak çok önemlidir. Sahip olduğunuz trafiği yeterince korumak için web sitenizin teknik olarak sağlam olması çok önemlidir. Çözülmemiş site sağlığı sorunları, içeriğinizin kalitesine rağmen sıralamanızın düşmesine neden olabilir.

Amacınız ister web trafiğini artırmak isterse güvenilir trafik ve olası satışlar üreten temel bir içerik stratejisi oluşturmak olsun, hangi anahtar kelimelerin trafik sağladığını değerlendirmek önemli bir adımdır. Anahtar kelime, müşterinin web tarayıcısına yazdığı bir soru, kelime veya kelime öbeğidir. İçerik, müşterinizin “ara” düğmesini tıkladıktan sonra sorduğu soruyu yanıtlamak için görünen şeydir. İçeriğinizin performansını, içeriğinizin bulunmasını sağlayan anahtar kelimelerle karşılaştırarak, neyin işe yaradığını (ve korunması gerektiğini) ve neyin trafik çekmediğini (ve iyileştirilmesi gerektiğini) anlayabilirsiniz.

GELİŞTİRMEK

Hızlı bir alıştırma olarak, web sitenizdeki 50 sayfayı değerlendirdiğinizi ve yalnızca üçünün gerçek trafik oluşturduğu sonucuna vardığınızı varsayalım. Yararınıza çalışmayan 47 sayfayı iyileştirmek, çalışan üç sayfayı korumak kadar önemlidir. Trafiğin büyük çoğunluğu arama motoru sonuçlarının ilk sayfasından gelir, bu nedenle trafik almayan 47 sayfanın arama sonuçlarının birinci sayfasında olmama ihtimalleri vardır. İkinci veya daha kötü bir sıralamada yer aldığınız tüm durumlar, düşük performans gösteren bir sayfayı dikkatli optimizasyonlar yoluyla en üst sıradaki içeriğe dönüştürmek için başlıca fırsatlardır.

SEO araştırmanızı rakiplerinize odaklayarak stratejinizi bir adım öteye taşıyın. Bu, nerede iyi performans gösterdiklerini anlamanıza ve iyileştirmeniz için fırsatları belirlemenize olanak tanır. Dijital dünya çok geniştir, bu nedenle aynı alanda faaliyet göstermenize rağmen, rakipleriniz genellikle sizin görünür olmadığınız alanlarda lider konumdadır.

Rakiplerinizi ve nerede daha üst sıralarda yer aldıklarını anlamak, hangi içeriği kaçırdığınızı veya hangi içeriğin doğru kalitede olmadığını anlamak için çok önemlidir. Rekabetçi kalmak için içerik stratejinizi canlandırmak, arama motoru sıralama başarısının anahtarıdır. Bu ister içerik optimizasyonları yoluyla olsun, ister mevcut içeriğe değerli dil veya görseller ekleyerek olsun, her ikisi de sıralama sonuçlarını iyileştirecektir.

GENİŞLETMEK

Görünürlük, dijital alanda bir meydan okumadır ve bu nedenle, organik pazarlamanızı korurken ve geliştirirken erişiminizi genişletmek esastır . Kaçınılmaz olarak genişleyemeyeceğiniz bazı alanlar var – yerel ayakkabı şirketi genel olarak geniş bir aramada Nike’ı geride bırakmayacak. Ancak, belirli bir özel ayakkabı türü için daha iyi sıralanabilirler. Belirli bir konu etrafında daha iyi içerik oluşturarak sıralamaları ve trafiği mantıksal olarak nereye genişletebileceğinize bakmak, küçük oyuncuların birçok büyük şirketten daha iyi performans göstermesini sağlar.

Organik pazarlamada, uygun bir teknoloji platformu kullanmak, nerede olmadığınızı ve rekabetinizin kim olduğunu size gösterebilir. Çoğu zaman, rakipler beklediğiniz kişiler değildir. Burası bir SEO platformunun güçlü olduğu yerdir. Bir SEO platformu, performansınız açısından pazarda neler olup bittiğine bakmanıza olanak tanır ve nihayetinde içeriğinizin tüketiciler arasında ne kadar iyi yankı bulduğunu gösterir. Bir platformu doğru şekilde kullanmak, müşterilerin aradıkları şey için daha iyi sıralanacak yeni içerik alanlarını anlamanıza da olanak tanır.

ODAĞINIZI EVİNİZDE TUTUN

Sizi bu ilkelerde ilerletmek için güvenebileceğiniz bir ekibiniz yoksa, dünyadaki tüm araçlar size yardımcı olamaz. Ajanslar ve ortaklarla çalışmanın yanlış bir tarafı yok. Bununla birlikte, organik pazarlama stratejiniz için bir kurum içi mükemmellik merkezini ve bu ekibin gelişmesi için gerekli teknolojiyi korumak, çevrimiçi varlığınız için çok önemlidir.

Şirket içi ekipler, işinizi ve müşterilerinizi herhangi bir üçüncü şahıstan daha iyi tanır. Onlara içerik oluşturma ve rekabet gücünü koruyan çevrimiçi optimizasyonlar sunma çevikliği vermek, başarıya ulaşmanın en iyi yoludur. Organik pazarlamanın değerinden yararlanmak zor ve zaman alıcı olabilir, ancak unutmayın, bu bir bilimdir ve uzun vadeli gelir yaratmanızı etkilemek için harcadığınız çabaya değer. Organik pazarlama aynı zamanda bir takım sporudur ve kurum içi ekipler, PIE’den yararlanarak daha fazlasını yapmak için çapraz işlevsel olarak çalışmalıdır.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SEO