Etsy Mağazasına Nasıl Başlanır: Etsy’de Başarılı Olmak İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

 

Etsyde Satış Yapmaya Nasıl Başlarım? sorusuna genel olarak, “Vintage veya el işi ürünlere odaklanarak başlayın” cevabını alırsınız. Diğer pazaryerlerinden en büyük farkı el emeği ile üreten yada daha küçük çapta atölye işleten üreticilerin ürünlerini dünya’ya satma imkanı sunar. Etsy 2021’de dünyanın en iyi çevrimiçi pazarlarından biridir. Etsy mağazanızı kurmaya ve satış yapmaya başlamak için öncelikle el yapımı, eski ürünler ve el işi malzemelerine odaklanmalısınız.

Giyim, fotoğrafçılık, sanat, düğün malzemeleri, mücevher, sağlık ve güzellik, gıda ürünleri ve daha pek çok şey gibi niş ürünlerde Etsy’yi diğer pazarlar arasında öne çıkarıyor.

Yaptığınız ürünlere tutkusu olan yaratıcı bir bireyseniz, bunu yaptığınızı düşünüyoruz. Ama mesele şu ki, bir Etsy satıcısı olarak başarıyı yakalamadan önce, bir Etsy mağazasına nasıl başlayacağınızı bilmeniz gerekir. Bu da Etsy platformunda satış yapmanın temellerini anlamanızla başlıyor.

Başarılı bir satıcı olmak için bir Etsy mağazasının nasıl başlatılacağına dair kolay bir rehber hazırlamaya çalıştık.

Etsy’de Başarılı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler Hakkındaki Rehberi, gelişmekte olan Etsy girişimcileri için hazırlandı. Kendi işinizi kurmak korkutucu veya bunaltıcı olabilir. Ama bu yolda yalnız gitmek zorunda değilsiniz. Aynı şekilde bizde bu yollardan geçerek hedeflerimize ulaşmaya çalıştık.

Başarı ulaşılabilir. Tek yapmanız gereken harika bir plana sahip olmak ve o planı gerçekleştirmek için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır.

Etsy’de başarılı bir şekilde nasıl satış yapacağınızı bilmek istiyorsanız, başarının bir gecede olmadığını hatırlamak önemlidir. Sabır, azim ve sıkı çalışma gerektirir.

Bu kılavuzda öğrendiklerinizi uyguladıktan sonra, işinizin sevdiğiniz bölümlerine odaklanmak için daha fazla zamanınız olacak. Etsy mağazanızdaki diğer her şeyin başarı için ayarlandığından gönül rahatlığıyla, tutkulu olduğunuz ürünleri yaratmaya geri dönebilirsiniz.

Her bölümde öğrendiklerinizi alın ve kendi Etsy mağazanıza uygulayın. Neyin işe yaradığını takip edin, böylece işe yaramayanları yapmayı bırakabilirsiniz. Çünkü bizde öğrendiklerimizi deneyimliyor işe yarayan sizde yaramayabilir o yüzden her sektör yada mağaza için değişim gösteriyor.

1. Neden Etsy’de satış yapmalısınız?

Eskiden zanaatkarlar ürünlerini fuarlarda, açık pazarlarda ve konsinye olarak satarlardı. İnternet, kendi mahallelerinde bile alıcılara ulaşmanın yollarını açarken, profesyoneller kendi web sitelerini kurmaya ihtiyaç duymadılar.

Sonra Etsy geldi ; her bayinin, eksiksiz internet iş yeteneklerine sahip değiştirilmiş bir çevrimiçi “mağaza” kurmasını ve temel kurulum sihirbazını kullanarak işinizi yönetmesini sağladı. Müşterilere ulaşmak için basit, hızlı, ılımlı ve etkili bir yöntemdir.

a) Kişiselleştirilmiş vitrin:

Diğer birkaç pazar yeri gibi, Etsy’de çevrimiçi mağazalar için özelleştirilmiş bir vitrin sunar.  Bu vitrin sayesinde, satış yapan tüccarların tüm ürünlerini tek bir yerde listelemelerine, mağazalarını markalamalarına, bir logo, kişiselleştirilmiş sloganlar koymalarına ve kendi politikalarını oluşturmalarına olanak tanır.

Etsy Vitrin

Garment Printing ile uğraşan Etsy satıcıları vitrinlerini markalaştırdı. Kapak fotoğraflarına ürünleri, inandıkları amaç ile birlikte koyuyorlar – ağaç dikmek, hayatları değiştirmek, sloganları – Ağaçlar için Tees. Ayrıca, izleyicileriyle kişisel bir düzeyde etkileşim kurmak için kapak fotoğrafına Instagram tutamaçlarını koydular.

Esty, POD (talep üzerine baskı) ürünlerine sahip satıcıların platformunda satış yapmalarını sağladı. Artık çeşitli ürün türleri, özel baskılı T-shirtler, Kupalar, Minderler vb. üzerine kendi özel tasarımlarınızı satabilirsiniz.

b) Büyük Seyirci:

Daha önce de belirtildiği gibi, Etsy’nin olağanüstü 33+ milyon aktif topluluğu var ve bunların arasında %40’ı tekrar alıcılar. Müşterinin Etsy’ye olan sevgisinin bir kanıtıdır. Bunlar, tüccarları Etsy mağazalarını açmaya ve mümkün olan en kısa sürede satışa başlamaya zorlayan harika ölçümlerdir.

c) Müşterileri Etkileyin:

Etsy’nin 3. taraf satıcılara sunduğu bir diğer esneklik de ziyaretçilerinin ilgisini çekmek. 3. taraf satıcıların, sosyal medya hesaplarını müşterilerinin takibine sunması, kupon bırakmalarına ve hedef kitleleriyle kişisel olarak etkileşim kurmaları için e-posta toplamalarına olanak tanır.

d) Kendi Nakliye Politikaları:

Etsy satıcıları listelerinden sorumludur. Satıcıların nakliye, iade ve değişimle ilgili politikalar tasarlamasına olanak tanır. Satıcıların çoğu yarı zamanlı olduğundan, e-ticaret devleri gibi rekabetçi nakliye veya geri ödeme politikaları sunamazlar ve Etsy bunu tamamen anlar. Politikalarına karar vermelerini sağlar.

Etsy’nin siparişlerde Ücretsiz kargo garantisi, Satışlarda Artış sağlar ve alışveriş yapanları bu aylarda şenlikli ürünleri toplarken toplu alışveriş yapmaya motive eder. Alışveriş yapanlar aslında bu sihirli “Ücretsiz Kargo” kelimesini görmeyi çok seviyorlar ve ürünleri eve getirmek için çok para harcamak istemiyorlar.

Etsy satıcılarının politikası

e) M-Ticaret Varlığı:

Etsy, 3. taraf satıcılara da fayda sağlayan harika bir mobil uygulamaya sahiptir. Etsy’deki mobil ziyaretçi trafiğinin payı 2017’de %66, 2020’de Etsy’de satılan toplam GMV’nin mobil payı da %61 oldu. Statista’ya göre, 2019’da Etsy mobil satış yüzdesi, 2017’nin 1. Çeyreğine göre yaklaşık %6’ya yükseldi. Bu nedenle, çevrimiçi Etsy satıcılarına mükemmel bir m-ticaret varlığı sunuyor. 2021’de GMS, 3,9 Milyar ABD Dolarından 4,1 milyar ABD Dolarına yükseldi

f) Taksitli Ödeme:

En son duyuruda, alışveriş yapanlar artık kolayca alışveriş yapabilir ve taksitler halinde ödeme yapabilir (işletmenizi kolayca yönetebilirsiniz). Etsy satıcıları, teslimatı zamanında gerçekleştirebilmeleri için siparişin tam ödemesini alacaklardır. Sadece müşterinin taksitli ödeme kaldıracı var. Hem satıcılar hem de alıcılar bundan faydalanacak. ABD merkezli bir işletmeyseniz, daha fazla alıcı kazanmak için bu güncellemeden yararlanabilirsiniz. Daha sonra daha fazla bölgeyi kapsayacak şekilde kullanıma sunulacak.

g) ETSY’nin Site Dışı Reklamı:

Yeni Site Dışı Reklamlarla Etsy, ETSY Reklam Aracını yeniden şekillendirdi. Daha önceki Satıcılar, Tanıtılan Listelemelere ve Google Ads’e yatırım yapmak zorundaydı. Ancak yeni güncelleme ile satıcıların bunu yapmasına gerek yok. Yeni Etsy site dışı reklamları, ürünlerinizi Etsy’de ve Site Dışı Reklamlar altında listelenen diğer sitelerde tanıtın. En iyi yanı, yalnızca alıcı Reklamı tıkladığında ödeme yapar ve Reklamın ardından 30 gün içinde satın alır. Etsy, COVID19 darbesi sırasında KOBİ’leri sürekli olarak desteklemektedir ve site dışı reklam ücretlerinden feragat etmek öne çıkan katkılardan biridir. Tomurcuklanan satıcılar, büyük bir kitle toplayarak satışlarını kolayca artırabilir.

2. Etsy’de En Çok Aranan ve Satın Alınan Ürünler Nelerdir?

Etsy, yaratıcılar için tasarlanmış, dünyanın dört bir yanından satıcıların benzersiz ürünler yapmak, satmak ve satın almak için bağlantı kurduğu pazar yeridir. Etsy’de tam olarak ne satacağınızı merak ediyor olmalısınız. Etsy satıcılarına sunulan en iyi kategoriler öncelikle şunlardır:

El Yapımı Ürünler,
Vintage Eşyalar (En az 20 yaşında) ve,
Zanaat malzemeleri
Etsy’nin 2019 raporuna göre, Etsy satıcılarının %87’si kadın, bu da bizi en popüler ürünlerin Çıkartmalar, Özel Takılar, El Sanatları ve gereçlerden oluşan özelleştirilmiş benzersiz el yapımı ürünler olduğu gerçeğine getiriyor.

Ürün ne kadar yaratıcı ve göz alıcı olursa, arama sonuçlarında o kadar çok görünür. Farklı Etsy satıcıları, ürünlerini tematik ama basit hale getirmek için taktikler geliştiriyor; Etsy’de en çok satan ürünler genellikle içlerinde bir tutam kişisel dokunuş taşır.

3. Satıcı Ücretleri Nedir?

Etsy’de satış yaptığınızda uygulanan farklı ücret türleri vardır. Bunlar aşağıdakilerdir:

Listeleme ücretleri
Nakliye Etiketi veya Teslimat Ücretleri
İşlem ücretleri
Ödeme İşlem Ücretleri ve
KDV

a) Etsy Liste Fiyatı:

Etsy web sitesinde veya Etsy uygulamasında çevrimiçi olarak bir liste yapmak, dört ay boyunca kullanılabilen (varyasyonlar hariç) 0,20 ABD doları tutarındadır. Etsy otomatik yenileme özelliği, herhangi bir kaydı iptal etmediğiniz sürece her dört ayda bir listeyi yeniler ve her seferinde 0,20 ABD doları ücret alır.

Süresi dolduğunda, otomatik yenileme seçeneği ayarlayabilir veya listeleri manuel olarak yenileyebilirsiniz ve her bir liste için aynı 20 sent/listeleme ücreti uygulanacaktır.

Ayrıca, tek bir işlemde satılan EK miktar(lar)ın her biri için 0,20 ABD doları ücret alır. Bu, 1 siparişte birden fazla listeleme satarsanız, her bir ürün için 0,20 ABD doları tahsil edileceği anlamına gelir. Listeleme ve Çok Miktarlı Listeleme Ücreti hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz:

Belirli bir listeleme için özel/özel bir durum listelemek istiyorsanız, liste başına 0,20 ABD doları ödemeniz gerekir. Özel bir ücret uygulandığında, aşağıdaki gibi gösterilir:

b) Nakliye Etiket Ücreti:

Bu, bir ürünü teslim etmek için belirlenen ücrettir. Mesafe, boyut, ağırlık ve nakliye taşıyıcısı gibi çeşitli faktörleri içerir. Etsy Payment veya PayPal ile ödeme kabul eden ABD, Kanada, İngiltere ve Avustralya’daki Etsy satıcıları, Etsy Posta/Nakliye etiketlerini kullanmaya uygundur.

Etsy’nin başlıca nakliye şirketleri USPS, FedEx, Canada Post, Royal Mail ve Australia Post’tur. Etsy satıcıları, bu taşıyıcılardan, sundukları fiyat üzerinden posta etiketleri satın alabilir.

Gönderim ücretlerine ayrıca Birincil ve İkincil ücretler de dahildir; bu, tek bir öğe için geçerli gönderim ücretlerine ek olarak, sırasıyla herhangi bir nakliye şirketi tarafından diğer ürünlerle birlikte gönderildiğinde geçerli olan nakliye ücretleri anlamına gelir. Etsy’nin yardımıyla taşıyıcının şartlarına ve yönergelerine ulaşabilirsiniz .

Posta etiketi için tüm ücretler, ödeme hesabınızda ayrı olarak görünür ve hizmet sağlayıcının adını ve posta etiketi numarasını belirtir.

 c) İşlem ücreti:

İşlem ücreti, bir ürünün toplam değerinin %5’ini oluşturur. Ayrıca, bir satıcı Etsy’nin “Anında Ödeme” seçeneğini seçerse, %3’lük bir ücret alınır.

Alışveriş sepeti olan bir web sitesi kurmanın ve bir satıcı hesabı edinmenin (ki bu da aynı şekilde işlem masraflarını karşılar) maliyetleriyle karşılaştırıldığında, Etsy makul bir seçenektir. Etsy, yalnızca uygulanabilir olmakla kalmaz, aynı zamanda çevrimiçi mağazanızdan ürün satmanıza izin verecek kadar esnektir, işinizi yönetmenize yardımcı olur.

Etsy Plus, markanızı büyütmek veya marka bilinirliğinizi artırmak için sayısız araç sunar; Etsy plus üyeliğine sahip Etsy satıcıları , 15 listeleme kredisi avantajıyla Abonelik ücreti olarak ayda 10 ABD doları ödemek zorundadır .

Çoklu listelemenizi 0,20 $’lık indirimli fiyatla almak için Etsy Square’i kullanırsanız, bu , kare ödeme işlem ücretlerinin uygulanacağı Yüz yüze   satış ücretleri olarak adlandırılacaktır.

d) KDV:

Katma Değer Vergisi, satış noktasına kadar üretimin her yeni aşamasında alınan vergidir. Ürün veya hizmetlere ek bir değer eklendiğinde, vergi oranı üretim maliyetine eklenir. Oran, ürün kategorisine ve üretildiği bölgeye göre değişir.

 • İşlem Ücretindeki KDV
 • Satıcı KDV ve
 • Bazı eyaletlerde KDV tahsil edilir.

O zaman çeşitli ücretler söz konusudur; ancak bunlar özneldir. Yalnızca Etsy ödeme işlem ücreti, para yatırma para birimi dönüştürme (piyasa oranının %2,5’i), tanıtılan listelemeler, Google Alışveriş reklamları ve Hedefli teklifler (gönderilen her hedeflenen e-posta için 0,10 ABD doları) gibi özellikleri kullanırsanız alınır.

4. Etsy’de Satış Yapmaya Uygunluk (İzinler ve Lisanslar):

Etsy’nin bir pazar yeri olarak birincil amacı, alıcıların sonunda olumlu deneyimler elde ettiği bir platforma sahip olmaktır. Alıcısına başka hiçbir yerde alamadığını bu kadar hızlı bir şekilde sunmayı amaçlar. Bir Etsy satıcısının neyi satabileceği ve neyi yapamayacağına göre çeşitli kategoriler ortaya koyar.

a) Neler satılabilir:  Etsy, sizin tarafınızdan tasarlanan el yapımı ürünlerin, eski ürünlerin ve aletler, malzemeler veya malzemeler içeren el işi malzemelerinin satışına izin veren benzersiz bir pazar yeridir.

b) Neler satılamaz: Tüm pazar şartlarını ve kriterlerini karşılasanız bile, Etsy’de izin verilmeyen belirli yasaklı ürün ve hizmet kategorileri vardır.

Söylendiği gibi, Etsy açık bir pazardır, ancak satıcılar arasında Etsy’de ne satılacağı konusunda her zaman bir kafa karışıklığı vardır. Etsy’nin Üretici ve İşletme izinleri için özel kuralları ve pazarlama stratejileri vardır.

Etsy, herkese eşit bir oyun alanı sunar. Bu bilgi yeni başlayanlar için çok önemli olacaktır. Yani bilinmesi gereken üç şey var:

 • Üretici ile ilgili bilgiler: Bir ürünün monte edildiği son konuma bağlıdır.
 • İşletme Lisansı uyumluluğu sorunları: Bir alıcının konumuna, iş yerine ve Etsy’de sattığınız öğeye bağlıdır.
 • Mağaza Politikaları: Mağaza politikalarınızı belirlerken uyulması gereken kuralların altını çizer.

Etsy Üretim Kuralları

Daha önce tartışıldığı gibi, üreticinin nihai konumu, ürünün nihai şeklini nerede aldığına bağlıdır. Daha derine inerken, iki durum vardır:

 1. Ürünler şekil değiştirmiyorsa: Burada üretim yeri, ürünün yapıldığı, üretildiği veya yetiştirildiği yer olacaktır.
 2. Şekil değiştiren ürünler: Burada üretim yeri, ürünün son şeklini aldığı yer olacaktır.

Not: Bu kurallar, ABD bölgesi dışında yaşayan satıcılar için de geçerlidir.

Etsy’de Satış Yapılabilecek İşletme Lisansları

Daha önce de belirtildiği gibi, işletme ruhsatı, işletmenizin bulunduğu eyalete, ülkeye veya belediyeye de bağlıdır. Ancak bu düzenlemeleri gözden kaçırmak satıcının para cezası ödemesine neden olacaktır. Birçok eyalet, Etsy satıcılarından satış vergisi toplamasını ister. İşinizi yürüttüğünüz eyalete bağlı olarak bu kurallar geçerlidir.

Bu bakımdan ABD Yüksek Mahkemesi’nin Haziran 2018 tarihli deklarasyonu çok önemlidir. Mahkeme, devletleri, o eyalette fiziksel bir varlıkları olmasa bile satıcıları satış vergisi toplamaya zorlamaya yönlendirdi. Çevrimiçi satıcıların bir lisans için kaydolmaları ve vergi kanununun nexus gereksinimini karşıladıkları durumlarda satış vergisi uygulayan tüm eyaletlerde satış vergilerini tahsil etmeleri ve havale etmeleri gerekecektir.

 • Fiziksel Vs. Dijital Satışlar:  Bazı eyaletler hem dijital hem de fiziksel ürünler için satış vergisi tahsilat bilgisi talep ederken, bazıları yalnızca fiziksel ürünlerle sınırlıdır.
 • Hayali İşletme Adları:  Kendi adınızdan başka bir adla ürün satıyorsanız, lisans almanız gerekmese bile Eyaletiniz veya bulunduğunuz yerle Doing Business As (DBA) kaydı yaptırmanız gerekebilir.
 • Etsy’de Gıda Satışı:  Etsy mağazanızda gıda ürünleri satıyorsanız, çevrimiçi satış yapmak için Yerel Sağlık Departmanınız tarafından sertifika almanız gerekebilir.
 • Hobi vs. Kâr Amaçlı İşletme: Yalnızca bir hobi ise, Etsy mağazanız için aynı işletme lisansı gereksinimlerine sahip misiniz? Eh, duruma göre değişir; bazıları lisans gerektirebilir, bazıları ise gerektirmez. Bu soruyu yanıtlamak için eyaletinize ve yerel vergi makamlarına danışın.
 • Üretim ortağı profillerinde gerekli bilgiler: Listeleme işlemi sırasında üretim ortağı yöneticisi kullanılarak üretim ortağı profilleri oluşturulabilir. Çalıştığınız her bir üretim ortağının gerçek adı, her profilde Etsy’ye açıklanmalıdır.

Hakkında Bölümünüz ve Mağaza Politikalarınız

Mağazanızın Hakkında bölümü, Etsy topluluğuna mağazanızın benzersiz hikayesini ve öğelerinizin arkasındaki insanları anlatmak için bir fırsattır. Mağaza politikaları bölümünde, alıcılarınızın sizden ne beklediğine dair kısa açıklamalar sağlamalısınız.

Satıcıların, Etsy’ye katılmadan önce  Etsy İşletme Lisansı ve Üretim Kuralları hakkında ayrıntılı bir genel bakış edinmesi gerekir .

5. Etsy’de Nasıl Satış Yapılır: Mağazanızı Başvurun ve Açın

Aldığı kadar kolay. Etsy açık bir pazar yeridir, yani Etsy’de satış yapmak için önceden onaylanmış veya deneyimli bir satıcı olmanız gerekmez. Bu nedenle, canınız ne zaman başlamak isterse, Etsy sayfasını ziyaret etmeniz, gerekli bilgileri doldurmanız, mağazanızı kurmanız ve başlamanız yeterli. Ayrıntıları görelim:

1. Adım: Başlayın

 • Etsy’de ürün sunmanın sizin ve işletmeniz için ideal olduğundan emin olmak için bir hesap oluşturun ve tüm politikaları okuyun.

Etsy'de nasıl satış yapılır

 • Etsy hesabınız olduğunda, açık profilinizi ve biyografinizi yapın.

 • Bir e-posta adresi, kullanıcı adı şifresi vererek kaydolabilir veya google – facebook hesabınızı kullanarak doğrudanda kaydolabilirsiniz.

Adım 2: Profil Oluşturduktan Sonra Mağazanızı Oluşturun

  • Sayfanın sağ üst tarafındaki “Etsy’de Satış Yap” veya “Bir dükkan aç ” düğmesini tıklayın . Bunu bir kez yapın. Aşağıdakilerle ilgili bilgileri girmeniz gereken mağaza sayfanıza yönlendirilirsiniz.

etsy'de nasıl satış yapılır

 1. Mağaza Tercihleri
 2. Mağazanıza bir ad verin
 3. Dükkanını stokla
 4. Nasıl ödeme alacaksınız
 5. Faturalandırmayı ayarla
 • Mağaza Tercihi seçeneğinde mağaza dilinizi, ülkenizi, para biriminizi ve kategorinizi girin .
 • Mağazanıza bir ad verin seçeneğinde, Mağaza Adınızı seçin .
 • İlk Gönderinizi Yapın . Gerçek bir şey veya bilgisayarlı bir kayıt için olabilir.
 • Mağazanızın Stoku bölümünde, envanteri girmeniz gerekir, Başlık, Bu liste hakkında (Açıklama, Kategori, Fiyat, Miktar gibi ek alanlar vardır. Ardından, öğenizin görünürlüğünü artıran, çok aranan tüm terimleri girin) , şunları ekleyebilirsiniz: 13’e kadar etiket ve 13’e kadar içerik
 • Ayrıca, girmenizi gerektiren ürün için Gönderim ayrıntılarını girmeniz gerekir: Gönderim Maliyetleri, Menşe Posta Kodu, İşlem Süresi, Göndereceğim Yer, Gönderim Hizmetleri, Ücretsiz Gönderim
 • “Nasıl ödeme alacaksınız” bölümünde, ödeme almak için banka bilgilerinizi girin. Fatura bilgilerinizi ekleyin. Kredi veya platin kartınızı, PayPal ayrıntılarınızı ve banka ilgi alanlarınızı girmeniz gerekebilir.
 • Kurulum faturalandırma bölümünde , ücretle ilgili kesintileri listelemek için kredi kartı ayrıntılarını girin.

Adım 3: Mağazanızı Oluşturduktan Sonra Mağazanın Bölümlerini Kullanın

 • Mağaza politikalarınızı ekleyin
 • Mağazanızın “Hakkında” bölümünü güncelleyin
 • Ürünlerinizi sıralamak için Mağaza Segmentlerini kullanın , böylece alıcılar mağazanıza giden yolları keşfedebilir.

Adım 4: Sonraki Adım Reklam, Markalaşma ve Mağazanın İlerlemesidir

 • Etsy Search için mağaza ayrıntılarınızın optimizasyonunu sağlayın . Mağazanızın yakındaki görevlerde bulunabilmesi amacıyla konumunuzu eklemeye çalışın.
 • Fırsatlar ve kuponlarla alıcılarınıza indirimler sunun.
 • Markanızı daha güçlü kılmak için en iyi Etsy SEO ve Sosyal medya uygulamalarına göz atabilirsiniz .

Adım 5: Mağazayı yönetmek

 • Etsy’nin Bayi Sigorta Yaklaşımı’nın tüm gerekliliklerini yerine getirmek için bu kabul edilen prosedürleri uyguladığınızdan emin olun.
 • İlk anlaşmanızı yaptığınızda ne yapacağınızı anlayın.
 • Etsy’nin Anket Çerçevesi hakkında bilgi edinin
 • Gerektiğinde mağazanızdan bir mola verin.

6. Trafik Çekmenin ve Etsy Listelerini Geliştirmenin Yolları? Etsy Arama Alaka düzeyi nasıl çalışır?

Etsy mağazanıza trafik çekmek için “Etsy arama algoritmasının nasıl çalıştığını” anlamak çok önemlidir. Bu da, yalnızca ziyaretçileri çekmekle kalmayıp aynı zamanda onları ödeme yapan müşterilere dönüştüren bir liste oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Öyleyse, Etsy arama mekanizmasının en altına inelim. Etsy aramasını etkileyen beş faktör:

 • SEO ve KULLANICI arama davranışı optimize edilmiş listeleme: Ziyaretçiler tarafından girilen arama terimini Başlık, Öğe Açıklaması ve Etiketler’deki metinle eşleştirdiği ve buna göre sonuç önerdiği için Etsy arama algoritmasındaki en baskın faktörlerden biridir.
 • Bir sayfanın oluşturduğu Etkileşim oranı: Etkileşim, günümüzün sosyal medya odaklı dünyasında popüler bir kelimedir ve Etsy burada da farklı değildir. Daha fazla tıklama alan, favori listesine eklenen ve düzenli olarak satın alınan listelemeleri ödüllendirir.
 • Olumlu deneyim kısmı: Olumlu müşteri deneyimi, alıcıdaki karar verme faktörlerini zorunlu kıldığı için, Etsy ayrıca arama algoritmasında olumlu müşteri deneyimini yüksek oranlarda değerlendiriyor.
 • Listeleme Kalite faktörü: Hakkımızda sayfanızı tamamlayın. ‘Hakkımızda’ sayfasında, mağazanın ürünlerini ve arkasındaki ilhamı açık Mağaza İlkeleri ile birlikte ekleyebilirsiniz. Mağaza konumu, daha hızlı bir teslimat süresi elde etmek için listelerin sıralamasını da etkiler.
 • Gelen bağlantılar: SEO’nun genel kuralları da burada devreye girer. Kişisel bloglardan, farklı ürün listelerinden ve her türlü çeşitli kaynaklardan kendisine daha yüksek bağlantılar çeken bir sayfa. Her bağlantı, daha yüksek arama motoru alaka düzeyine katkıda bulunur.
  Resmin tamamını ve yukarıda belirtilen faktörlerin nasıl uygulanacağını görmek için , ürünlerinizi Etsy arama sıralamalarında sıralamaya yönelik ipuçlarını okuyun.

7. Girişinizin başlığını nasıl optimize edebilir ve Etsy öğelerinin Google Product Search’te görünmesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Her şeyden önce, yalnızca 140 karaktere izin verdiği için Etsy için başlık oluştururken akıllı olmanız gerekir. Ayrıca Google, Bing ve Yahoo da arama sonuçlarında ilk 66 karakteri görüntüler. Bu nedenle, temel terimler [ve anahtar kelimeler] Başlığın başına konulmalıdır.

Örneklerden bazıları:

Etsy'de Nasıl Satış Yapılır?

Bu nedenle, arama dostu bir başlık oluşturmak için genel gözlemlerden bazıları şunlardır:

 • İlk tercih, tam sıralı eşleme sonuçlarına verilir. Tam sıralı eşleme terimlerine sahip başlıklara öncelik verildiği anlamına gelir.
 • İkinci öncelik, hem başlıkta hem de etiketlerde alakalı anahtar kelimelere sahip listelemelere, başlıkta veya etiketlerde anahtar kelimeler içeren listelere göre verilir.
 • Ardından en başta alakalı anahtar kelimeleri içeren listeler gelir, sonunda anahtar kelime içeren listelere göre tercih edilirler.

8. Etsy Ödemelerini Alma Yolları? Etsy’de PayPal kullanmak mümkün mü?

Etsy mağazanızdan ödeme almanın birkaç yolu vardır:

 • Listedeki ilki Etsy Payments: Etsy Payments, bir alıcının mağazanızdan satın almak için kullanabileceği çoğu ödeme yöntemini içerir. Ayrıca Etsy, tutarı doğrudan banka hesabınıza yatırır. Etsy Payments’e kaydolmadıysanız, şimdi yapın
 • Ayrıca, alıcı mağazanızdan alışveriş yaptıktan sonra e-posta yoluyla çek veya havale alabilirsiniz.
 • PayPal: En iyi yöntemlerden biri Paypal üzerinden ödeme almaktır, Etsy ödemelerinin kullanılamadığı bir ülkede bulunuyorsanız parayı Paypal üzerinden alabilirsiniz. Satıcı hesabınızı Paypal’a buradan kaydedin. Not: Türkiye satıcıları Paypaldan yararlanamamaktadır.
 • Etsy, Klarna ile el ele vererek ABD’li alıcıların artık sorunsuz alışveriş yapmalarını ve taksitli ödeme yapmalarını sağladı. Çevrimiçi ödeme şirketi, ödeme tahsilatını taksitli olarak halledecektir, ancak satıcılar, satın alma yapılır yapılmaz tam tutarı hemen alacaklardır.

9. Etsy’de Ticari Markalı ürünler satmak mümkün müdür?

Basit cevap HAYIR. Telif hakkı, ticari marka veya başkalarına ait patent içeren hiçbir ürünü satamazsınız.

Etsy, bunun için rapor edilirse listelerinizi kaldırabilir/kaldırır ve tekrarlanan entelektüel politika ihlalleri sizi Etsy’den yasaklayabilir. Etsy’nin Fikri Mülkiyet Politikası yönergelerini okuyun

10. Etsy Alıcı veya Satıcı’da Kargo ücretini kim ödüyor?

Üründen ürüne değişir. Bazı ürünler ücretsiz kargo ile sunulur, satıcılar nakliye ücretini üstlenirken, bazıları alıcıların nakliye ücretini ödemesini gerektirir. Bu, sipariş değerine, gönderim hedefine ve alıcılar tarafından seçilen gönderi yöntemine bağlıdır.

2019’un sonlarında başlayan Ücretsiz Gönderim nimeti, Etsy satıcılarına, Etsy satıcılarına gönderilen bir mektupla Josh Silverman tarafından belirtildiği gibi Etsy arama sonuçlarında öncelikli bir yerleşim sağlar .

Etsy ücretsiz gönderim, 35 doların üzerindeki ürünleri ücretsiz gönderimle etiketler, bunu tercih eden satıcılar, arama sonucunda üst sıralarda yer alabilir. Küçük veya orta düzeydeki satıcıların erişimlerini ve varlıklarını artırmaları için büyük bir yemdir.

Etsy kargo şirketlerinin her ürün için buna göre bir dizi kategorisi ve ücreti vardır. Satıcılar, posta etiketlerini doğrudan Etsy’den veya belirli nakliye şirketlerinden satın almak zorundadır. Bununla birlikte, Etsy’de daha hızlı sevkiyat, daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir ve memnun müşterilerle nihai yatırım getirisi elde edilebilir.

“Etsy Shop’un satışlarını nasıl artıracağınızla ilgili daha fazla endişe duyuyorsanız, Etsy’deki satışları artırmak için 17 Daha Az Tanıdık Etsy İpuçları ve Püf Noktaları .

11. Etsy.com’da Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Yapılmaması gerekenler ile başlayalım:

Müşterilerinize spam göndermeyin: Müşterilerinize çok fazla spam e-posta veya mesaj göndermeyin.
Etsy’ye düşük kaliteli görseller koymayın: Etsy’de görselleri listelemeden önce, tüm fotoğrafların çekici göründüğünden emin olun. Ücretsiz bir fotoğraf düzenleyici kullanarak resminizi düzenleyebilirsiniz. Her öğe için beyaz bir arka plan kullanmanızı öneririz. Estetik açıdan hoş koddur!
Kopyalama: Birinin çalışmasını Kopyalama. Özgünlük uzun vadede size yardımcı olacaktır.
Satışlarınız için endişelenmeyin: Bu, yavaş ve istikrarlı bir süreçtir, ancak tutarlılık, hedeflerinize ulaşmanız için yol gösterici bir ışık olacaktır.
Dönüşüm oranınızı başka birininkiyle karşılaştırmayın.

Yapılacaklar Listesi:

Kibarca cevap verin: Müşterileriniz bir şey öğrenmek ve bir soru sormak istiyorsa, onlara güzel bir şekilde cevap verin. Bu, bir marka olarak büyümenize yardımcı olacaktır.
Birisi Etsy Mağazanızdan sipariş verdiğinde teşekkür edin: Ne zaman bir sipariş alırsanız, onlara nezaketle yanıt verin.
Aktif bir ekip üyesi olun: Ekibinizin aktif bir üyesi olmaya çalışın. Maksimum aktivitelere katılmaya çalışın.
Mağazanızın mükemmel görünmesini sağlayın: İlk izlenim son izlenimdir, bunu akılda tutarak mağazanızı kapsamlı bir şekilde tasarlayın. Müşteriler sitenize giriş yaptığında, mağazanız için harcadığınız çabaya hayran kalacaklardır.
Etsy’nin kurallarına uyun: Etsy tarafından satıcılar için sağlanan tüm Hüküm ve Koşullara uyun.
Fiyat: Kararlaştırıldığı gibi tüm ücretler ve masraflar dahil fiyatınızı belirleyin.
Ürününüze eleştirel bir gözle bakın: Ürününüzün piyasa değerini analiz edin.
İndirim sağlayın : Düzenli müşterilere indirim sağlayın. Etsy üzerinden kupon yapıp müşterilere indirim sağlayabilirsiniz.
Posta ücretinizi farklı yerlerde doğru yapın: Gerekirse posta ücretinizi koyun. Onlardan para kazanmayın. Eşyaları postaneye götürün ve tartın.
Görüşmelerinizi düzenli olarak kontrol edin: Görüşmelerinizi günlük olarak kontrol edin ve mümkün olan en kısa sürede yanıtlayın. Bu, olası satış yaratmada size yardımcı olabilir.
Her Şeyi Markala: Etsy’de sattığınız her ürünü markalayın. Marka ile ilgili müşteride kafa karışıklığı olmamalıdır. Bu, müşterilerinizi en sadık reklamverenleriniz haline getirecektir.
Ayrıntılı açıklama: Etsy’de ne sattığınızın ayrıntılı bir açıklamasını sağlamaya çalışın. Ürünün sunumu mükemmel olmalıdır. Ürününüzü mümkün olduğunca doğru tanımlamalısınız. Ürün açıklaması arama motorlarını takip ederek optimize edilmelidir.

12. Dostça Topluluk Desteği

Etsy, büyük bir destekleyici ve benzer düşünceye sahip insanların büyük bir topluluk desteğine sahip küresel bir platform olduğundan, yeni ve gelecek mağaza sahiplerinin trendlere ve politikalara aşina olması oldukça kolaylaşıyor.

Etsy forumları ile:

Sıkça sorulan sorulara göz atarak şüphelerinizi giderin
Sıkı sıkıya bağlı topluluk desteği ile bilgi sürekli paylaşılır.
Diğer sahiplerden keşfedin, yenilik yapın ve ilham alın.
Yeni politikalara veya yaklaşan etkinliklere aşina olun.
Topluluğun bir parçası olmak size son derece yardımcı olacaktır, çünkü mağazanız için başlangıç ​​durumuna etkin bir şekilde erişmenize yardımcı olacak birkaç grup vardır. Ve her ihtimale karşı, çok kanallı mağazanızı kurmanız durumunda, Sizi Desteklememiz gerekiyor.

Çözüm:

Etsy küresel bir pazardır. Burada satış yapmak, markanız için dünya çapında tanınmak ve sınır ötesi satışlar oluşturmak anlamına gelir. Ve başka sorularınız varsa, yorumlara yazın. Yardım etmekten mutluluk duyacağız.

Queen Dijital

Ersin ERTENCAN