A

dres kodu mahalle, sokak adı, bina numarası şeklinde daha önce verdiğimiz açık adreslerin yerine 9 haneli numara serisinden oluşacak adres sistemidir. Özellikle Covid-19 ile birlikte e-ticarette öngörülenin dışında fazla siparişin kargolara yığılması ve burada bir çoğunun hatalı adresten dolayı geri döndüğü düşünüldüğü zaman çok önemli bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Artık kargoların adresi bulamadım durumu tarihe karışacak gibi görünüyor. Konu hakkında yetkili mercilerden konu hakkında açıklama aşağıdaki gibi verilmiştir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, “Vatandaşlar TC kimlik numarası ve açık adresini söylerken tedirgin oluyor. Bu projeyle 20-66-80-308 diyecek, dokuz rakam bu kadar, ‘adres kodu’ başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok” dedi.

Türkiye’de, açık adresten sisteminden kodlu adres sistemine geçiş yapılacak. Kargo işlemleri, devlet kurumları, okul kayıt işlemlerinden, internet alışverişlerine kadar adres bildirimi gereken her alanda, 9 haneli adres kodu kullanılacak.

Açık adres vermek yerine kodlu adresimiz sayesinde tüm bilgiler sistemde görünmüş olacak. Örnek verecek olursak kargoyla arkadaşınıza bir kitap göndereceksiniz eskiden belge üzerine arkadaşınızın mahalle, sokak, adres numarası ve daire numarasını belirtmek zorundaydınız. Ama bu işlem artık tarih oluyor. Bunun yerine arkadaşınızın 9 haneli Adres kodunu almanız ve bunu kargo firmasına ibraz etmeniz yeterli olacak. Çocuğunuzu okula yazdırırken veya adresle ilgili herhangi bir resmi işlemde size ait olan 9 haneli adres kodunu bildirmek yeterli olacaktır.

Evinizin bulunduğu sokak numarası değişti ya da bulunduğunuz caddenin ismi değişti sizin bir şey yapmanıza gerek olmayacak otomatik olarak sistemde adresiniz düzenlenip hala 9 haneli kodunuzu kullanabileceksiniz. Sizin yerinize sistem cadde ismini yada güncel sokak numarasını otomatik olarak güncelleyecek.

Adres kodu yeni değil 1 Mart 2013’den itibaren zorunlu deprem sigortası, muhtasar beyannamesi, gelir beyannamesi için gerekliydi ve kullanılıyordu. Fakat artık tüm vatandaşlar tarafından kullanılması için teşvik edilecek. Türkiye’de diğer dünya ülkelerinde bulanan sayılardan oluşan adresini kullanmaya başlayacak. PTT Kargo kendi ‘web’ ara yüzünü oluşturdu, şu an test çalışmaları devam ediyor.

Adres Kodu Nasıl Alınır?

Birçok vatandaş adres kodu uygulamasına geçilmesi ile adres kodunu nasıl öğreneceğini sorguluyor. Adres kodu sorgulamak için Deprem Afet Sigorta Kurumu’nun sayfasına girmeniz yeterli olacak. Sayfaya girdikten sonra tarif edilen adımları takip ederek adres kodunuzu öğrenebilirsiniz. Adres kodu öğrenirken gerekli olan tek şey açık adresiniz. Henüz e-devlet sisteminden öğrenemiyorsunuz fakat yakın zamanda bunun alt yapısı hazırlanıp vatandaşlara bilgisi verilecektir. Cep telefonlarınızdan kısa kod göndererek öğrenme şansınızda olacak henüz bunlar hayata geçmedi. Fakat aşağıdaki linkten (https://www.adreskodu.dask.gov.tr) adresinden öğrenebilirsiniz.

Adres kodunuz öğrenmek için buraya tıklayın.