E-Ticaret Nedir?

Eticaret hayatımızın günlük bir parçasıdır. Giydiğimiz kıyafetten,yediğimiz yemeğe,elektronik eşyamıza kadar herşeyi internet üzerinden sipariş ediyoruz. Neredeyse her gün kredi kartı kullanıyoruz. Çevrimiçi alışveriş veya e-ticaret hayatımızın tam orta yerinde diyebiliriz.

E-ticaret nedir?

Elektronik, çevrimiçi veya internet ticareti olarak da bilinen e-ticaret, İnternet’i kullanarak ürün veya hizmet satın alma ve satmayı ifade eden bir iş modelidir. Basitçe, fiziksel mağazayı ziyaret etmek zorunda kalmadan internet üzerinden iş yapmanın bir yoludur.

E-ticaret geçmişten günümüze büyük gelişme kaydetmiştir. Geliştirilmiş ödeme seçenekleri , daha hızlı gönderim , daha gelişmiş kullanıcı arayüz , otomatik sipariş işleme ve daha fazla örneklerle e-ticaretin gelişimini görebilmekteyiz. Bu değişiklikler, müşterinin e-ticareti anlamasında ve yararlarını görebilmesinde büyük önem taşımaktadır.

E-Ticaretin Tarihçesi

E-Ticaret tarihi 20. yüzyıla kadar uzanıyor. 1979’da Michael Aldrich televizyonunu telefon hattını kullanarak bir bilgisayara bağlaması bugünkü e-ticaretten farklı olsa da, konsept olarak fiziksel bir mağazaya gitmeden alışveriş fikrini tetiklemiştir.

İlk e-ticaret yani çevrimiçi satışın nasıl başladığını hiç merak ettiniz mi? 11 Ağustos 1994’te bir adam Sting’den NetMarket web sitesi aracılığıyla arkadaşına bir CD sattı. Bu satış, World Wide Web üzerinden veya bugün bildiğimiz şekliyle “E-Ticaret” yoluyla çevrimiçi bir işletmeden ürün satın alan tüketicinin ilk örneğiydi.

1994 yılından bu yana, e-ticaret çevrimiçi perakendeciler ve pazar yerleri aracılığıyla ürünlerin keşfedilmesini veya satın alınmasını kolaylaştırmaktaydı. Küçük işletmeler, büyük şirketler veya bağımsız serbest çalışanların tümü e-ticaretten yararlanabilmektedir. Küçük İşletmelerin mallarını, ürünlerini veya hizmetlerini son tüketiciye aracı olmadan ulaştırma imkanı sağlanmıştır.

Ayrıca, e-ticaretin tarihi iki büyük şirket olmasa da aynı olmazdı — Amazon ve eBay. Elektronik işlemlere izin veren ilk İnternet şirketleri arasındaydılar.

Şu anda, e-ticaret, 2020 yılında 4.135 trilyon dolarlık satış gerçekleştirmesi beklenen en hızlı büyüyen perakende pazarıdır.

E-Ticaretin 5 Faydası

E-ticaretin bu kadar önemli hale gelmesinin en önemli sebebi son on yıldaki muazzam bir şekilde büyüme göstermesi olduğunu söyleyebiliriz. İnternetin büyümesi ile birlikte işletmeler bundan nasıl yararlanacaklarını öğrenmeye başladılar. İşte e-ticaret avantajlarının listesi:

Küresel Pazar

Dijitalin genişlemesi ile şirketler artık sadece yerel fiziksel mağazalara odaklanmıyor. E-ticaret, şirketlerin e-ticaret web sitelerini kullanarak daha fazla müşteriye ulaşmalarını kolaylaştırır. Yerel mağazadan küresel pazara, e-ticaretin en önemli avantajlarından biridir.

7 /24 /365 Kullanılabilirlik

Ürünlerinizi dünyadaki herkese istediğiniz zaman satabilirsiniz. Satış noktaları 7/24 açık olduğu için bu, işletmeler için benzersiz bir avantajdır. Dahası, dijital olarak güçlendirilmiş müşteriler, satın almak istedikleri ürünlere her an ulaşabilirler. Çalışma saatleri olmadan, bir e-ticaret müşterilerine 24/7/365 hizmet edebilir.

Müşterileri Hedefleme

Alışkanlıklar, ilgi alanları, cinsiyet, statü ve diğer kişisel bilgiler gibi müşterin verilerine erişmek, şirketlerin pazarlama faaliyetleriyle çevik ve formda kalmalarını sağlar. Ayrıca, bu tür bilgiler şirketlerin daha iyi müşteri hizmetleri sunmasına yardımcı olur. Yüzlerce veya binlerce müşterinin adına göre hitap edebilmesi onlarla iletişime geçmemizde bize kolaylıklar sağlamaktadır.

Her Yerden Çalışma

E-Ticaret ile insanlar uzaktan çalışabilir ve 9’dan 5’e kadar ofiste olmak zorunda değildir. Bunu göz önünde bulundurarak, dünyanın her yerinden işinizi yönetmek için ihtiyacınız olan tek şey bir dizüstü bilgisayar, mükemmel internet hizmeti ve telefon. Ayrıca, müşteri deneyimini ve desteğini artırmak için canlı sohbet ile müşterilerinizle çevrimiçi iletişim kurmayı unutmayın.

Azalan Maliyetler

Online iş, düşük işletme maliyetlerinden önemli ölçüde fayda sağlar. Fiziksel mağaza, satış elemanı ve hatta depolamaya gerek yoktur (sektörüne bağlı olarak). Bir işletme olarak, müşterilere daha iyi fırsatlar ve indirimler sunabilmek için işletme giderlerinden tasarruf edebilirsiniz.