E-ticaret – Nedir ve

İşletmelere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

E-ticaret nedir sorusunun cevabı çok yönlüdür. E-ticaret, yalnızca çevrimiçi satış yapmanın ötesinde, farklı işletme türlerini de kapsar ve çeşitli kanallarda satış yapmayı içerebilir. E-Ticaret geniş bir kategoridir.

Bilgili işletme sahipleri, ürünlerini müşterilerinin bulunduğu yere, yani çevrimiçi ortama koymanın potansiyelini görüyor. E-ticaret, işletmelerin ürünlerini pazarlama, siparişleri işleme ve müşterilerine destek sunma konularında devrim yaratıyor.

Bu yazımızda, e-ticaretin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve işletmelere sağladığı avantajlardan bahsediyor olacağız.

Konu Başlıklarımız;

1. E-Ticaret Nedir?

2. E-ticaretin Tarihçesi

3. Avantajları

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret Nedir?

E-Ticaret, elektronik bir ortam aracılığıyla çevrimiçi mal ve hizmetlerin alım satımı anlamına gelir. “Ticaret” kelimesinin ana kökü, işletmeler, kişiler veya kuruluşlar arasında mal ve hizmet alışverişi olarak tanımlanır. Sözcüğün başına bir “e” harfi eklediğinizde ve bu alım satım işini internet üzerinden yaptığınızda aynı şeyi ifade eder.
Yeni bir çift ayakkabı satın almak için en sevdiğiniz çevrimiçi perakendeciye gittiğinizde, e-ticaretle uğraşıyorsunuz demektir. Bir müzik konserine katılmak için çevrimiçi ödeme yaptıysanız veya havayolunun web sitesi üzerinden uçak bileti alırsanız, bu da e-ticarettir.
E-ticaret geçmişten günümüze büyük gelişme kaydetmiştir. Geliştirilmiş ödeme seçenekleri, daha hızlı gönderim, daha gelişmiş kullanıcı ara yüz, otomatik sipariş işleme ve daha fazla örneklerle e-ticaretin gelişimini görebilmekteyiz. Bu değişiklikler, müşterinin e-ticareti anlamasında ve yararlarını görebilmesinde büyük önem taşır.
Yine de e-ticaret yalnızca masaüstünde gerçekleşmez. Aslında, çoğu e-ticaret trafiği mobil ticaret yoluyla yönlendirilir. Akıllı telefonların etkisi ve çevrimiçi alışverişin rahatlığıyla teşvik edilen mobil ticaret satışlarının, giderek arttığı biliniyor.
Dünya da Mobil E-ticaret İstatistikleri
Mobil ödeme pazarının 2026 yılına kadar %24,5 büyümesi bekleniyor.
2021’de dünyanın m-ticaret satışları, tüm e-ticaret satışlarının %50’sinden fazlasını oluşturuyor.
M-ticaret satışlarının 2021’de 3.56 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.
Dünya çapında alışveriş yapanların yaklaşık %87’si satın almadan önce ürünleri çevrimiçi olarak arar.
2019’da tüm Google aramalarının %58’i mobil cihazlar üzerinden yapıldı.
Mobil cihazlar aracılığıyla marka etkileşimlerinin %42’si Google aramasını içerir.
Tüketicilerin %60’ı yeni ürün ve hizmetleri araştırmak için sosyal medyayı kullanıyor.
Son 6 ayda akıllı telefon kullanıcılarının %79’u mobil cihazlarını kullanarak çevrimiçi alışveriş yaptı.
EMarketer’a göre dünya çapında e-ticaretin önümüzdeki yıllarda da yükselişi hızla devam ediyor olacak. Bu yükselen eğrinin gerisinde kalmamak için birçok işletme sahibi, yalnızca bir web sitesine sahip olarak değil, ürünlerini ve hizmetlerini doğrudan web siteleri ve diğer e-ticaret platformları aracılığıyla satarak işletmelerini çevrimiçi hale getiriyor.

E-Ticaretin Tarihçesi

E-ticaretin Tarihçesi

E-Ticaret tarihi 20. yüzyıla kadar uzanıyor. 1979’da Michael Aldrich televizyonunu telefon hattını kullanarak bir bilgisayara bağlaması bugünkü e-ticaretten farklı olsa da, konsept olarak fiziksel bir mağazaya gitmeden alışveriş fikrini tetiklemiştir.

İlk e-ticaret yani çevrimiçi satışın nasıl başladığını hiç merak ettiniz mi? 11 Ağustos 1994’te bir adam Sting’den NetMarket web sitesi aracılığıyla arkadaşına bir CD sattı. Bu satış, World Wide Web üzerinden veya bugün bildiğimiz şekliyle “E-Ticaret” yoluyla çevrimiçi bir işletmeden ürün satın alan tüketicinin ilk örneğiydi.

1994 yılından bu yana, e-ticaret çevrimiçi perakendeciler ve pazar yerleri aracılığıyla ürünlerin keşfedilmesini veya satın alınmasını kolaylaştırmaktaydı. Küçük işletmeler, büyük şirketler veya bağımsız serbest çalışanların tümü e-ticaretten yararlanabilmektedir. Küçük İşletmelerin mallarını, ürünlerini veya hizmetlerini son tüketiciye aracı olmadan ulaştırma imkanı sağlanmıştır.

Ayrıca, e-ticaretin tarihi iki büyük şirket olmasa da aynı olmazdı — Amazon ve eBay. Elektronik işlemlere izin veren ilk İnternet şirketleri arasındaydılar.

E-Ticaret’in Geleneksel Perakendeye Göre Avantajları

E-Ticaret'in Geleneksel Perakendeye Göre Avantajları

E-ticaretin bu kadar önemli hale gelmesinin en önemli sebebi son on yıldaki muazzam bir şekilde büyüme göstermesi olduğunu söyleyebiliriz. Bir e-ticaret işine başlamak için birçok neden olsa da, işinizi kurduktan sonra sizi bekleyen birçok faydaları da mevcuttur. Online satış hakkında bildiklerimizi paylaşarak ne gibi avantajları olduğunu anlatacağız.

1. Daha hızlı satın alma süreci

2. Maliyet azaltma

3. Uygun fiyatlı reklam ve pazarlama

4. Müşteriler için esneklik

5. Ürün ve fiyat karşılaştırması

6. Erişim sınırlaması olmaması

7. Alıcı/pazar taleplerine daha hızlı yanıt verme

8. Birkaç ödeme modu

Bu avantajlar, işinizi çevrimiçi yürütmenin rahatlığının çok ötesine geçecektir. Çevrimiçi mağazanızı açtıktan sonra sizi bekleyen avantajları aşağıda ayrıntılı olarak inceleyelim.

1. Daha hızlı satın alma süreci:

Daha Hızlı Satın Alma Süreci

Müşteriler, istedikleri ürün için alışveriş yapmaya daha az zaman harcamak isteyebilirler. Aynı anda birçok ürüne kolayca göz atabilir ve beğendiklerini satın alabilirler. Müşteriler çevrimiçi olduklarında, kendilerinden uzaktaki fiziksel mağazalarda bulunan veya bulundukları bölgede bulunmayan ürünleri satın alabilirler. Örneğin – Çamaşır makinesi almak için mağazaya gittiniz. İhtiyacınız olan ürünü bulamadınız. Popüler çevrimiçi bir e-ticaret pazarında çamaşır makinesini buldunuz. Daha da iyisi, özel bir teklif fiyatı aldınız ve evinize teslim edilebiliyor olmasıdır. Bu, e-ticaretin birçok müşteri için kurtarıcı rolünde olmasını sağlar. Çevrimiçi olursunuz, bir ürün ararsınız, hızlı yanıt alırsınız ve aynı hızla satın alma yapabilirsiniz. E-ticaretin avantajları arasında, geniş bir ürün yelpazesinden seçim yapmasına ve siparişin teslim edilmesini sağlamasına yardımcı olmak yer alır. Bir öğeyi aramak, açıklamayı görmek, sepete eklemek – tüm adımlar hiç vakit kaybetmeden gerçekleşir. Sonunda, alıcı mutludur çünkü ürün ondadır ve çok uzağa gitmesine gerek yoktur.

2. Maliyet azaltma:

Maliyet azaltma

Satıcıların çevrimiçi satışla ilgilenmesini sağlayan işletmelere e-ticaretin en büyük avantajlarından biri maliyetleri düşürmesidir. Bu düşük maliyetlerin bir kısmı müşterilere indirimli fiyatlar şeklinde yansıtılabilir. Birçok satıcı, fiziksel mağazalarını korumak için çok para ödemek zorundadır. Kira, onarım, mağaza tasarımı, envanter vb. gibi ekstra ön maliyetleri ödemeleri gerekebilir. Çoğu durumda, hizmetlere, stoğa, bakıma ve işgücüne yatırım yaptıktan sonra bile satıcılar istenen karı ve yatırım getirisini elde edemezler.

Bir e-ticaret mağazası ekonomiktir ve fiziksel bir mağazaya kıyasla daha az yatırım gerektirir.

Bu aynı zamanda gelir elde etmek isteyen ancak başlangıç ​​sermayesine sahip olmayan bireysel ve küçük ölçekli satıcılar için de iyi bir fırsattır. İşte e-ticaret ile maliyetleri düşürmenin yollarından bazıları:

  • Reklam ve pazarlama: Organik arama motoru trafiği , tıklama başına ödeme ve sosyal medya trafiği, uygun maliyetli olabilecek reklam kanallarından bazılarıdır.
  • Personel: Ödeme, faturalandırma, ödemeler, envanter yönetimi ve diğer operasyonel süreçlerin otomasyonu, bir e-ticaret kurulumunu yürütmek için gereken çalışan sayısını azaltır.
  • Emlak: Bir e-ticaret tüccarının belirgin bir fiziksel konuma ihtiyacı yoktur.

3. Uygun fiyatlı reklam ve pazarlama:

Uygun fiyatlı reklam ve pazarlama

Satıcılar ürünlerini tanıtmak için çok para harcamak zorunda değiller. E-ticaret dünyasında, çevrimiçi pazarlamanın birkaç uygun fiyatlı ve hızlı yolu vardır. E-ticaret pazar yerleri görsel kanallardır ve satıcılar ürünlerini gerçekten sergileyebilir.

Örneğin Amazon satıcıları, videolar, infografikler, kaliteli çözünürlüklü görüntüler eklemek için Reklam araçlarını kullanabilir. Kişiselleştirilmiş fırsatlar, kuponlar, A+ içerik ve sponsorlu reklamlar oluşturmak için “Kendin Yap” özelliklerini kullanarak sade, sıkıcı metne hayat katabilirsiniz. Birçok e-ticaret pazarı, müşterileri analiz etmek için kullanılabilecek müşteri içgörü araçları sunar. Genellikle bu, bekleyen, gönderilmeyen, gönderilen, iptal edilen, iade edilen tüm siparişleri gösteren bir sayfadır.

  • Bunu Biliyor musunuz? – Tüketicilerin %33’ü ürün alışverişi yapmak için cep telefonlarını kullanır.

4. Müşteriler için esneklik:

Müşteriler için esneklik

E-ticaretin işletmeler için önemli bir avantajı, satıcıların müşterilere esneklik sağlayabilmesidir. Bir vurgu, ürün ve hizmetlerin 7×24 hazır olmasıdır. Sonuç olarak, satıcı ürününü herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda sunabilir.

Müşteriler bu esneklikler sayesinde çevrimiçi olarak tekrar satın alım yapmak için geri dönmeleri muhtemeldir. Bu kolaylıklar arasında ücretsiz kargo, ekspres sipariş teslimatı, fırsatlar ve indirimler, abonelik avantajları bulunur.

Ayrıca satın aldıkları ürünlerle ilgili incelemeleri de paylaşırlar. İyi incelemeler, e-ticaretin iki ekstra avantajıyla sonuçlanır. Birincisi, olumlu yorumların sayısına bağlı olarak alıcıların mağazanıza güven duyması, bir diğeri, en çok satan öğelerinizi belirlemenize yardımcı olabilmesidir.

Satıcılar, gelirlerini artırmak için bu müşteri esnekliğinden yararlanabilir. Çok sayıda alıcı olduğunu bilerek güvenle çevrimiçi bir pazarda satış yapabilirler.

5. Ürün ve fiyat karşılaştırması:

Ürün ve fiyat karşılaştırması

E-ticaret karşılaştırmalı alışverişi kolaylaştırır. Müşterilerin birden fazla e-ticaret satıcısına göz atmasına ve en iyi fiyatları bulmasına olanak tanıyan birkaç çevrimiçi hizmet vardır. Bu onlara, bir ürün ihtiyacı karşılanmazsa, mevcut ürün alternatifleri, standart oranlar hakkında iyi bir fikir verir.

Karşılaştırma çevrimiçi olarak daha hızlıdır ve birçok ürünü kapsar. Tüm ayrıntılar alışveriş sitesinde mevcut olduğundan bu karşılaştırmayı yaparken zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Fiziksel bir mağazada satıcılar çok fazla ayrıntıya erişemeyebilirler, yalnızca kendi envanterleri hakkında daha iyi bilgiye sahip olurlar.

Bu da müşteri için bir başka avantajdır. İnsanlar satın almaya hazır birçok ürün gördüğünde, harcama konusunda kendilerini daha güvende hissederler.

6. Erişim sınırlaması yok: Fiziksel mağazası olan bir satıcı ancak belirli sayıda alıcıya ulaşabilir. Müşterilerin evlerine teslimat yapabilirler ancak mesafe sınırlamaları olabilir. Birçok e-ticaret pazarının kendi lojistik ve dağıtım sistemi vardır.

Daha fazla müşteriye ulaşmak – Yeni müşteriler bulmak için erişimlerini genişletmesi gereken satıcılar bundan yararlanabilir. Bu, yalnızca çevrimiçi satıcılar ve fiziksel mağazası olanlar için geçerlidir.

Yalnızca çevrimiçi satıcılar, lojistik maliyetlerinden tasarruf edebilir ve müşterilerin içini rahatlatabilir. Fiziksel bir mağazası olan satıcılar, mallarını yerel alıcılara satmaya başlar.

Bir e-ticaret sitesi ile tüm dünya sizin satış alanınızdır. Ek olarak, m-ticaretin ortaya çıkışı , yani mobil cihazlarda e-ticaret, coğrafyanın kalan tüm sınırlamalarını ortadan kaldırdı.

7. Alıcı/pazar taleplerine daha hızlı yanıt:

Alıcı/pazar taleplerine daha hızlı yanıt verme

Çevrimiçi satış yapmaya başladığınızda her etkileşim daha hızlıdır. E-ticaret pazarları size modern bir lojistik ve dağıtım sistemi sunar. Bunun anlamı, alıcı siparişinin verimli bir şekilde teslim edilmesidir. Ürün iade yönetimi, hızlı bir şekilde halledilebilecek bir artı nokta daha – ya ödemeleri iade edersiniz ya da yenisini verirsiniz.

Pazar taleplerine yanıt verirken bile hızlı eylemler uygulanabilir. Örneğin – bir alıcı bir ürünün stokta olmadığını gördüğünde ‘Bana Bildir’ seçeneğini tıklayabilir. Bu, o ürün tekrar satışa sunulduğunda onu bilgilendirir. Ayrıca, satıcıların bu uyarıyla birlikte daha fazla alıcı taleplerini karşılayabilmeleri için bu ürünü yeniden stoklamaları gerektiğini bildirir.

Tüccarlar da hızlı bir şekilde fırsatlar ve promosyonlar oluşturabilir. Bu, müşterileri çeker ve daha fazla satış yaratma şansını artırır. E-ticaret satıcıları istedikleri zaman kupon planlayabilir ve uygulayabilir, hatta bu tür teklifleri kendi mağazaları için özelleştirilebilir.

8. Birkaç ödeme modu:

Birkaç ödeme modu

Alıcılar kişiselleştirmeyi sever – aynı şey siparişleri için ödeme yapmak için de geçerlidir. E-ticaret pazarları, UPI, teslimatta nakit, teslimatta kart, net bankacılık, kredi kartı veya banka kartındaki EMI’ler ve sonra öde kredisi dahil olmak üzere birden fazla ödeme moduna izin verir.

Sepet kurtarma – Bu, e-ticaret için büyük bir avantajdır. Bazen bir alıcı ödeme sayfasına ulaşır ancak satın alma işlemini tamamlamaz. Burada, satın almayı bitirmek için müşterileri telefon mesajları, e-posta yoluyla bilgilendirebilirsiniz.