İÇİNDEKİLER:

E-Ticaret Mağazam İçin WooCommerce Kullanmalı mıyım?

WooCommerce Nedir?

WooCommerce Kullanmanın Maliyeti Nedir?

WooCommerce Kimlere Yöneliktir?

WooCommerce Olumlu Yönleri

WooCommerce Tartışmalı Yönleri

WooCommerce Eklentileri Hakkında

E-ticaret Sitenizi Kurmak İçin Diğer Alternatifler

WooCommerce Kullanmamak İçin Nedenler

Çözüm

E-Ticaret Mağazam İçin WooCommerce Kullanmalı mıyım?E-Ticaret Mağazam İçin Woocommerce Kullanmalımıyım?

WooCommerce Nedir?

WooCommerce, WordPress ile birlikte kullanılan açık kaynaklı bir e-ticaret çözümüdür. WooCommerce, WordPress destekli web sitenizi çevrimiçi bir mağazaya dönüştürmenize olanak tanır. WooCommerce Eylül 2011’de piyasaya sürüldü ve tüm web sitelerinin %7.4’ü tarafından kullanılmaktadır. (Kaynak: w3techs)

WooCommerce Kullanmanın Maliyeti Nedir?

WooCommerce ücretsizdir – herkesin indirip kullanabileceği açık kaynaklı bir eklentidir. Ücretsiz olarak elde ettiğiniz şey, basit ve anlaşılır bir e-ticaret mağazanız varsa sorun olmayan temel e-ticaret platformudur. WooCommerce’in sunduğu temel işlevleri genişletmek için genellikle eklentileri kullanmanız gerekir. Bu eklentiler, örneğin abonelik sunma, gelişmiş vergi oranlarına veya nakliye seçeneklerine sahip olma gibi çok sayıda gelişmiş işlevsellik ekleyebilir.

Kullandığınız eklentiler için ödeme yapmanız gerekse bile, neredeyse tüm diğer e-ticaret çözümleriyle karşılaştırıldığında maliyetler minimumdur. Eklenti maliyetleri genellikle maksimum 5 ila 200 ABD Doları arasında değişir; bu, ayda 29 ila 299 ABD Doları arasında değişen Shopify veya ayda 2000 ABD Dolarından başlayan Shopify plus gibi alternatiflerden çok daha ucuza gelir! Aşağıda çok iyi bilinen bazı eklentileri ele alıyoruz.

WooCommerce Kimlere Yöneliktir?

WooCommerce, herhangi bir sayıda ürünü işleyebilen ve hemen hemen her ürün türünü satabilen bir çözüm olarak tanıtılmaktadır. Platformlarını 100.000’den fazla ürünle kullanan ve her dakika binlerce ürün satan web siteleri olduğunu belirtiyorlar.

WooCommerce, izin verilmeyen belirli mal ve hizmet türleri üzerinde kısıtlamalara sahiptir. WooCommerce için ödeme ağ geçidine kaydolduğunuzda, bu ürünleri satmamayı kabul etmiş olursunuz. Satışı yasaklananlar aşağıdaki ürün ve hizmetleri satmaya çalışırsanız büyük olasılıkla hesabınız kapanacaktır.

 • Yetişkinlere uygun içerik ve hizmetler
 • Sanal Para Birimi
 • Ateşli Silahlar
 • İlaçlar

WooCommerce Olumlu Yönleri

 • Freebase – WooCommerce indirmesi ücretsizdir, kullanımıyla ilgili herhangi bir maliyet yoktur ve devam eden lisans ücreti yoktur. Ayrıca 31 adet ücretsiz WooCommerce uzantısı mevcuttur.
 • Gelişmiş Özellikler – WooCommerce’in popülaritesi nedeniyle, harika işlevselliğe sahip binlerce eklenti vardır.
 • Ücretsiz Tasarımlar – Web sitenizin tasarımı için kullanılabilecek birçok ücretsiz tema vardır. Bu harika çünkü paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir, ancak tasarımlar tema olarak öne çıkabilir ve hiçbir yerde iyi tasarlanmış özel yapımlar kadar çekici değildir.
 • Ödeme Ücreti Yok – WooCommerce, platformları aracılığıyla yapılan satışlar için sizden herhangi bir ücret talep etmez, ödeme ağ geçitleri sizden bir yüzde alabilir ancak gerçek WooCommerce eklentisi herhangi bir çevrimiçi satıştan komisyon veya ücret almaz.
 • Tamamen Açık Kaynak – Bir açık kaynak platformu olarak, bu size e-ticaret deneyimini işinize uyacak şekilde uyarlamak için muazzam bir esneklik ve seçenekler sunar. ID Studio, WooCommerce ile çalışma konusunda çok fazla deneyime sahip bir Londra web tasarım ajansıdır .
 • Kolayca Uyarlanabilir ve Büyümeye Olanak Tanır – Hediye kartlarından arabalara kadar hemen hemen her şeyi satmak için WooCommerce kullanabilirsiniz. Ayrıca listelenebilecek ve satılabilecek ürün sayısında gerçek bir sınır yoktur.

WooCommerce Tartışmalı Yönleri

E-Ticaret Woocommerce

WooCommerce (ve WordPress) ile ilgili ana sorunlardan biri, bir bilgisayar korsanının ön kapıdan (giriş adresi) web sitenize girmeye çalışabilmesidir. Ancak, URL adresini değiştirerek bunu daha da zorlaştırabilir, böylece yalnızca siz ve ekibiniz bundan haberdar olabilirsiniz.

Potansiyel bilgisayar korsanları için ek bir güvenlik kapısı oluşturmak için .htaccesss kullanarak WordPress oturum açma sayfasını da gizleyebilirsiniz. Burada düzenli bir kalıp göreceksiniz, potansiyel güvenlik sorunları var, ancak makul güvenlik adımları atarsanız bu tehditler en aza indirilebilir veya tamamen kaldırılabilir.

Bir SSL sertifikası kurarak, web tarayıcısı ile web sitenizin barındırıldığı sunucu arasında paylaşılan tüm bilgileri koruyabilirsiniz. Veritabanınız için zor bir parola kullandığınızdan emin olun, emin değilseniz, LastPass gibi bir üçüncü taraf uygulaması kullanarak sizin için bir parola oluşturun. İşte 22 karakter ‘LtjMshTYlsqlt3CN8*12$c’ içeren önerilen bir şifredir.

Diğer iyi güvenlik uygulamaları ise şunları içerir:

 • GÜNCELLEME! Bu güncellemeler, bilinen güvenlik sorunları için yeni yamalar ve düzeltmeler içerecek, eklentilerinizi yok sayarak veya tamamen güncellemeyerek web sitenizi saldırılara karşı savunmasız bırakıyorsunuz demektir. Bu konuda sürekli tetikte olarak sitenizi güncel tutmalısınız.
 • Derinlemesine güvenlik olarak da bilinen çok katmanlı güvenlik kullanılmalıdır. Birkaç savunma duvarı kullanarak, bilgisayar korsanlarının sitenize girmesini çok daha zor hale getirirsiniz.
 • Ödeme ağ geçidinizin P2PE kullandığından emin olun – noktadan noktaya şifreleme
 • Sitenizin tamamının düzenli ve birkaç yedeğini alın, eğer onları ayrı konumlarda tutabilirseniz sizin için daha iyi olur.
 • Müşterilerinizin güçlü parolalar kullandığından emin olun, bu, kayıt işlemi sırasında zorunlu kılınabilir.
 • Kötü amaçlı yazılım arayan gelişmiş güvenlik tarayıcıları ile güçlü bir güvenlik duvarı kullanın
 • Önemli bilgileri içeren WordPress kurulum dosyasını gizleyin, bu, kök dizinde daha yükseğe taşınarak kolayca yapılabilir.
 • Parolanızı yukarıda gösterildiği gibi karmaşık tutarak düzenli olarak güncelleyebilirsiniz
 • Denetim günlüklerinizi düzenli olarak inceleyiniz.

Tüm güncellemeleri, yamaları, bakımı tamamlarsanız ve yalnızca saygın üçüncü taraf eklentileri kullanırsanız (ve çok fazla değil), bizce WooCommerce çok güvenlidir.

WooCommerce Eklentileri Hakkında

Eklentiler, WooCommerce’in harika bir özelliğidir ve çevrimiçi mağazanıza hızlı ve verimli bir şekilde ek özellikler eklemenize olanak tanır. Bazı eklentiler ücretsizdir, bazıları bir kereye mahsus ücretten oluşur, bazıları ise lisans gerektirir. WooCommerce eklentileri, hayal edebileceğiniz her senaryoyu kapsar, aşağıda bahsetmeye değer olduğuna inandığımız bir kaç eklentiden bahsedeceğiz.

 • Yoast – Yoast, çok sayıda kullanıcısı olan bir WordPress SEO eklenti aracıdır, web siteniz için maksimum SEO standartlarına ulaşmanıza yardımcı olmayı amaçlar. Temel özelliklerden bazıları, anahtar kelimelerin, kelime öbeklerinin, bağlantıların, Google iletişiminin optimizasyonunu, yinelenen içeriği algılamayı, adlara takip edilmeyen bağlantılar eklemeyi içerir, ancak birkaçı. Yoast Premium için bu makalenin yazıldığı tarihteki premium paket, yıllık 99 $ ‘dır.
 • WPML – WordPress Çok Dilli eklentisi, 30 gün sorgusuz sualsiz geri ödeme sunuyorlar. Bu eklentiyi daha önce kullandık ve gerçekten güzel bir eklentidir. WPML incelemelerini araştırırsanız, neredeyse hepsi inanılmaz derecede olumludur. Eklenti, blog çözümü için 39 dolardan ve tam WordPress çözümü için 99 dolardan başlar. Ayrıca haftanın 6 günü, günde 19 saat destek sunarlar.
 • PW WooCommerce Hediye Kartları – Hediye kartları, satışlarınızı artırmanıza yardımcı olmak için harika bir yol olabilir. Hediye kartları, para birimi değiştirici eklentileri ekleme özelliği ile 12 dili işleyebilir. İşlevsellik, belirlenen teslimat süresini, varsayılan tutarları, son kullanma tarihlerini, bakiye ayarlamalarını ve daha fazlasını içerir.
 • WooCommerce Çoklu Para Birimi – Müşteri tabanınız dünya çapında ise, WooCommerce kurulumunuzun uluslararası işlemleri yönetme yeteneğini içermesi gerekebilir. Bu eklenti, müşterilerinizin ödeme işlemi sırasında dönüşüm oranlarını hesaplama ve beklenmedik maliyetlerle karşılaşma ihtiyacını ortadan kaldırır.
 • Stripe – Web sitenizde ödeme kabul etmenizi sağlar, Stripe tüm kredi ve banka kartlarını kapsar ve 135’den fazla para birimini destekler. Tamamen özelleştirilebilir ve bazı harika dolandırıcılık tespit teknolojilerine sahiptir.

E-ticaret Sitenizi Kurmak İçin Diğer Alternatifler

Shopify – Daha iyi bilinen ve popüler çevrimiçi e-ticaret platformlarından biri. Shopify, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda temaya sahiptir ve tasarım veya kodlama becerisine sahip olmayan kullanıcılara yöneliktir. Shopify ile ilgili temel sorun, barındırılan bir çözüm olmasıdır, bu nedenle bu sizin mülkünüz değildir ve geçerli olan aylık ücretler vardır. Shopify’da canımı sıkan temel sorunlardan biri, bir ürünü iade ettiğinizde kestikleri kart işlem ücretinizi geri vermeyecekleridir.

Wix Çevrimiçi Mağaza – Öncelikli olarak küçük ve orta ölçekli mağazalara yönelik, biraz daha az bilinen bir çevrimiçi mağaza. Ayda 23 dolardan başlayan fiyatlarla, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç şablon var. Ayrıca Wix, satışlardan herhangi bir komisyon almamaktadır. Sık sık duyduğum düşüşlerden biri, yavaş yükleme hızları. Wix web siteleri ücretsiz olarak başlar, ancak daha sonra bu, saygın bir işletme için harika görünmeyen 3. taraf reklamlarını içerecektir. Temel planlar ayda 50 TL’den başlar.

Magento – Magento, Adobe grubunun bir parçasıdır, oldukça geniş bir hayran kitlesine sahiptir. Zamanla kendisi için oldukça kapsamlı bir topluluk oluşturan kurumsal düzeyde bir platformdur. Etkileyici bir müşteri tabanı var, Samsung, Nike ve Ford bunlardan sadece birkaçıdır.

Bespoke E-Ticaret – Hazır e-ticaret sistemlerinin çoğu, teslimat kontrolü, CRM’ler, ısmarlama teslimat, vergi ve ödeme seçenekleri, stok kontrolü vb. gibi karmaşık özümsemeleri entegre edemez. Dolayısıyla, eğer paranız varsa, çalışma yapmak için zamanınızda mevcut ise ekibinizle bu yolu denemeniz sizin için en iyi çözüm olabilir.

WooCommerce Kullanmamak İçin Nedenler

WooCommerce hayranıyız, ancak bunu tüm e-ticaret projeleri için bir çözüm olarak önermiyoruz. WooCommerce, uygun maliyetli ve nispeten hızlı bir çözüm sunabilir, ancak daha karmaşık bir e-ticaret yapısıyla görevlendirildiğimizde, bazen kesintiye uğrayabilir. Arka uç deponuzla, belirli raporlarla, ERPS ve karmaşık sistemlerle entegrasyonla entegre etmek için ısmarlama bir çözüm arıyorsanız, WooCommerce muhtemelen sizin için uygun bir seçenek olmayabilir. Ek olarak, istediğiniz gereksinimleri elde etmek için çok sayıda eklenti eklemeniz gerekiyorsa, bu, üçüncü taraf eklentiler arasındaki ‘çatışmalar’ nedeniyle olası sorunlara yol açabilir. Bu sorunu daha da karmaşık hale getirmek için, üçüncü taraf eklentilerden birinin varlığı sona ererse, bu ürün için herhangi bir güncelleme veya destek olmayacaktır.

Barındırma, güvenlik, bakım ve yedeklemelerinizi yönetmesi için birine ödeme yapacak zamanınız veya bütçeniz yoksa, WooCommerce muhtemelen sizin için çözüm olmayacaktır (ancak alternatifler için aylık lisans ücreti ödemek çok daha pahalıya mal olabilir). Shopify gibi).

WordPress’in gerçek özel desteği yok, başlangıçta blog topluluğu için tasarlandı ve oluşturuldu ve orada size yardım etmek için bekleyen gerçek çalışan yok. 7 gün 24 saat, anında destek yanıtına ihtiyaç duyan bir işletme yürütüyorsanız, dahili olarak birini işe almadığınız veya bir ajans kullanmadığınız sürece başka bir yere bakmanız gerekecektir. Gerçek bir adanmış destek olmamasına rağmen, yardım etmeye ve değerli girdilerini sunmaya istekli binlerce kişilik bir topluluk var. İnsanların sorunlarını yüklediği kelimenin tam anlamıyla yüzlerce site var ve ayrıntılı yanıtları görüntüleyebilirsiniz.

Çözüm

WooCommerce tesadüfen başarılı olmaz, piyasada talep olan bir yerde bir çözüm sunar ve bu boşluğu kolaylıkla doldurmuştur. WooCommerce projeniz için uygun mu, projenin türüne ve sahip olduğunuz bütçeye bağlı mı? ‘Standart’ e-Ticaret web sitesi gereksiniminiz varsa, WooCommerce muhtemelen en iyi çözümdür. Çoğu gereksinimi karşılayan binlerce özelleştirme vardır. Hızlı, makul fiyatlı, çok yönlü bir çözüm arıyorsanız, WooCommerce sizin için doğru seçim olabilir.

Herhangi bir sorunuz varsa veya e-Ticaret web sitenizin kurulumuyla ilgili tarafsız tavsiye istiyorsanız, Queen Dijital’e bize bir mesaj atmanız yeterlidir.