E-Ticaret İade Süreçlerini Doğru Yöneterek Satışa Dönüştürmenin 5 Yolu

  1. Ürünün Neden İade Edildiğini Sorabilirsiniz
  2. Otomatik İade Sistemi Ayarlayabilirsiniz
  3. Bir Alternatif Önerebilirsiniz
  4. Hangi Ürünlerin İade Edildiğini Takip Etmelisiniz
  5. Bir Hediye Kartı veya Mağaza Kredisi Sunmayı Düşünebilirsiniz

E-ticaret İade sürecleri

Yanlış yönetilen iadeler, herhangi bir e-ticaret perakendecisinin başına bela olabilir, ancak öyle olmak zorunda değiller. Perakendeciler, e-ticaret iadelerini kaçınılmaz bir kayıp olarak görmek yerine, ürünün neden iade edildiğini araştırmalı ve iade sürecinde bu bilgiyi satış fırsatı yaratmak için kullanmalıdır.

Ulusal Perakende Federasyonu’na (NRF) göre 2020’de tahmini 428 milyar dolarlık mal iade edilerek toplam getiri oranı %10,6 oldu. İşletmeler müşterilerden gelen bu kadar iadeyi, yeniden kazanmaya çalışmazlarsa, hızla zarar görmeye başlayabilirler.

Aşağıdaki beş taktiği işletmenizde uygulamak, çevrimiçi işinizde daha profesyonel görünmenizi ve e-ticaret iade süreçlerini iyi yöneterek müşterileri yeniden kazanabilmenizi sağlayacaktır.

1. Ürünün Neden İade Edildiğini Sorabilirsiniz

Bir çözüm sunmadan önce iade nedenini belirlemeniz gerekecektir. Müşteriyle empati kurun ve ihtiyaçlarını dinleyin. Müşterilere ürünlerini iade etme nedenlerini soran bir süreç uygulayın. Müşterinin iade işlemi sırasında bilgi girmesi için bir mikro site kullanabilirsiniz. Veya ürünü postayla iade ediliyorsa, ambalaja aynı soruları soran bir anket eklemeyi düşünün.

2. Otomatik İade Sistemi Ayarlayabilirsiniz

Müşterinin iade yapmadan önce işletmenizle çevrimiçi, e-posta veya telefon yoluyla iletişim kurması gerekecek. Bu size başka bir çözüm sunma fırsatı vererek satıştan tasarruf etmenizi sağlar. Otomatik bir iade sisteminiz varsa, iade nedenlerini tanımlayabilir ve hatta isterseniz destek ekibinizin onaylaması için önceden fotoğraf ve istemler talep edebilirsiniz.

3. Bir Alternatif Önerebilirsiniz

Geri dönüşün nedeni belirlendikten sonra, bir alternatif önermeye çalışın. Satın aldığınız ürün kıyafetse ve renk veya kalıp hatalıysa daha uygun bir ürün önerebilirsiniz. Bu başarısız olursa, müşteriye ilgilenebilecekleri diğer ürünlerle ilgili satıştan tasarruf sağlayabilecek fırsatlar hakkında bilgi vererek çapraz satış yapmayı deneyin.

4. Hangi Ürünlerin İade Edildiğini Takip Etmelisiniz

Aynı ürün tutarlı bir şekilde iade ediliyorsa, nedenini anlamak size sorunla doğrudan mücadele etme yeteneği verebilir. Öğenin kusurlu mu, pahalı mı yoksa reklamla uyuşmuyor mu olduğunu belirlemek, sorunu çözmenize ve gelecekte iadeleri önlemenize olanak tanır.

 

5. Bir Hediye Kartı veya Mağaza Kredisi Sunmayı Düşünebilirsiniz

Bir müşteri iade yapmak istiyorsa, sonunda hediye kartları veya mağaza kredisi sunmayı düşünebilirsiniz. İadelerin yalnızca mağaza kredisi olarak kullanılabildiği bir politika uygulamayı da düşünebilirsiniz.

Açık ve kolay bir iade süreci çok önemlidir.

İşletmenizin iade sürecinin hızlı ve sorunsuz olmasını sağlamak, müşterilerin ikinci bir satın alma işlemi gerçekleştirmesini sağlayacaktır. Aslında, alışveriş yapanların %92’si hızlı ve kolay olsaydı iade süreci sırasında ikinci bir satın alma yapacaklarını söylüyor.

İadeler kaçınılmazdır, ancak bilinçli müşteri hizmetleri ve iade nedenlerini takip eden bir sürecin uygulanmasıyla, alışveriş yapanları yeniden satışa dönüştürebilir ve işletmenizin gelirindeki kayıpları önleyebilirsiniz. Bunu yapmak, yalnızca markanızla ilgili müşteri memnuniyetini genel olarak artırmakla kalmaz, aynı zamanda yeni satışları ve uzun vadeli elde tutmayı sağlayabilecek ağızdan ağza tavsiyeleri de teşvik edebilir.

Kaynak: Forbes