İÇİNDEKİLER:

Dijital Pazarlama: 2022’de Bilmeniz Gereken Trendler

Dijital Pazarlama Tam Olarak Nedir?

Dijital Pazarlamada Farklı Yaklaşımlar Var mı?

Kalpte yer edinmenin bir yolu olarak kişiselleştirme

Video tabanlı içerik, canlı akış ve diğer yöntemleri kullanma

Neyin gerekli olduğunu tartışın, örneğin sürdürülebilirlik, iyi niyet vb.

Hiçbir çaba gerektirmeyen içerik

UGC Emrinizde

Trafik çekmek için anahtar kelimelerin kullanımı

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik

Gizlilik endişeleri ele alınmalıdır

Temsilin önemi

Influencer Pazarlamada Kapsayıcılığın Anlamı Nedir?

Dijital Pazarlamadan Ne Avantajlar Kazanabilirim?

Dijital Pazarlama Stratejileri Hakkında: 2022’de Bilmeniz Gereken Trendler

Dijital Pazarlama Stratejileri 2022

Dijital pazarlamacı olmak isteyen veya halihazırda bir dijital pazarlamacıysanız, yeni dijital pazarlama stratejileri hakkındaki trendleri araştırmış olmalısınız.

Sektördeki en son dijital pazarlama stratejileri hakkındaki gelişmeleri takip etmek, dijital pazarlamada gelecek isteyen profesyoneller için bir  zorunluluktur.

Sosyal medya sürekli değişiyor ve en son trendlere ayak uydurmayı zorlaştırıyor. Kendilerini planlayan insanlar dijital pazarlama stratejileri 2022 için bir dizi değişikliği hesaba katmak zorunda kaldı. Bir plan, kısa vadeli refahı da göz önünde bulundurarak uzun vadeli hedeflere öncelik vermelidir.

Dijital Pazarlama Tam Olarak Nedir?

Çevrimiçi pazarlama olarak da bilinen dijital pazarlama, potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için internet ve diğer dijital iletişim biçimleri aracılığıyla markaların tanıtımıdır. Bu, yalnızca e-posta, sosyal medya ve web tabanlı reklamları değil, aynı zamanda bir pazarlama kanalı olarak metin ve multimedya mesajlarını da içerir.

Esasen, dijital pazarlama, dijital iletişimi içeren herhangi bir pazarlama  kampanyasıdır.

Dijital Pazarlamada Farklı Yaklaşımlar Var mı?

Dijital pazarlama, potansiyel müşterilere ticari çıkarları teşvik etmek için çeşitli kanalları ifade eden geniş bir terimdir. İşletmenin ihtiyaçlarına ve hedeflerine bağlı olarak dijital pazarlama yapmanın sayısız yolu vardır ve bu, herkese uyan tek bir uygulama değildir.

Dijital pazarlamayı gerçekleştirmek için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç yaygın yöntem vardır:

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) – SEO, çevrimiçi trafiği artırmak için kişinin büyük arama motorlarındaki sıralamasını yükseltme uygulamasıdır.
 • Arama Motoru Pazarlaması (SEM) — SEM, bir web sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü artırmak için ücretli çevrimiçi reklamların kullanılmasıdır. SEM, SEO ile birlikte sıklıkla kullanılır.
 • Tıklama Başına Ödeme (PPC) — Profesyonel PPC yönetim hizmetleri, bir şirketin reklamları için yalnızca birileri tıkladığında ödeme yaptığı bir çevrimiçi reklamcılık yöntemidir.
 • Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) — SMM, sosyal medya kanalları aracılığıyla iş ürünlerini veya hizmetlerini tanıtır. Etkileyici pazarlama olarak da bilinen sosyal medya etkileyicilerinin kullanımı SMM’de yaygındır.
 • E-posta Pazarlama – E-posta pazarlaması, işletmelerin markalı, promosyon içeriklerini potansiyel müşterilere doğrudan e-posta yoluyla göndermelerine olanak tanır. Bu bağlamda, otomatik haber bültenleri yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Bağlı Kuruluş Pazarlaması — Bağlı kuruluş pazarlaması, ortak bir ağ içinde gelir paylaşımına ve satış başına ödeme (PPS) tazminatına izin veren performansa dayalı bir faaliyettir.
 • İçerik Pazarlaması – İçerik pazarlaması, metin, video veya ses materyallerinin müşterilere çevrimiçi olarak yayınlanması ve dağıtılmasıdır. İşletmeler, içerik pazarlamasıyla meşgul olmak için genellikle blogları, videoları ve podcast’leri kullanır.
 • Yerel Reklamcılık – Yerel reklamcılık, pazarlama materyallerini, temel mesaj ve pazarlama hedeflerinin eşit derecede önemli olduğu bir ortamda harmanlamayı gerektirir. Sponsorlu içerik, bir şirketin içeriğini başka bir web sitesinde yayınladığı yaygın bir yerel reklamcılık biçimidir.

Önceki listenin gösterdiği gibi, bir dijital pazarlama stratejisi uygulamaya yönelik çok sayıda yaklaşım vardır. Çoğu işletme, başarılı gelen pazarlamanın birden fazla dijital pazarlama yöntemini kullanmayı ve uygulamayı gerektirdiğini düşünür.

Peki, yeni bir yıla girerken 2022’de hangi pazarlama trendleri hakim olacak?

Dijital Pazarlama Stratejileri

 • Kalpte yer edinmenin bir yolu olarak kişiselleştirme

Bir seçenek verildiğinde, müşteri ilişki içinde olduğu bir ürünü seçer. Belirli bir duyguyu uyandıran veya tüketicileri içerikle etkileşime geçmeye teşvik eden reklamlar ve kampanyaların bu oyunda başarılı olma olasılığı daha yüksektir.

Deepfakes, gelişmiş kişiselleştirmeyi mümkün kılan en yeni teknolojilerden biridir. Pazarlama amacıyla görsel ve işitsel içerik oluşturmak için makine öğrenimi ve yapay zeka kullanır. Sömürü konusundaki itibarına rağmen, bu teknoloji doğru stratejilerle harika şeyler yapma potansiyeline sahiptir.

Ayrıca, kişiselleştirilmiş e-postalar veya mesajlar potansiyel müşterilerle iletişim kurabilir. Yapay zeka, veri toplama ile birleştirildiğinde, sosyal medyadan değerli bilgiler üretebilir ve ürün tasarımı ve kullanıcı seçiminde size yardımcı olabilir.

 • Video tabanlı içerik, canlı akış ve diğer yöntemleri kullanma

İnsanlar canlı etkinliklere veya ürün lansmanlarına katılmak yerine evde kalmayı tercih ediyor. Pazarlamanın anahtarı, geniş bir takipçi kitlesine sahip etkileyicileri hedeflemektir. Bir ankete göre, insanların yüzde 80’i önceden kaydedilmiş videolar yerine canlı videoları izlemeyi tercih ediyor. Canlı yayınları izlerken, influencer’larla etkileşime geçebilir, ürünü tartışabilir ve alışveriş yapabilirler.

Hedef kitlenin çoğu Y kuşağı veya Z kuşağı olduğundan, onların ‘FOMO’larından faydalanabilir ve onları ürüne alıştırmak için bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Kullanıcıların Instagram ve Facebook’ta canlı videolarla etkileşimi arttı; TikTok’un canlı video özelliklerindeki ilerlemeleri de 2022’de sansasyon yaratabilir.

Markalar, promosyon etkinlikleri düzenlemek için Amazon Live gibi daha fazla canlı video içeriği oluşturmak için OTT platformlarını da kullanmalıdır.

 • Neyin gerekli olduğunu tartışın, örneğin sürdürülebilirlik, iyi niyet vb.

İnsanlar, sürdürülebilirlik, iyi niyet, iklim değişikliği, vücut utandırma ve diğer birçok konuda farklı bakış açıları tanıdıkları için tüm standartlarda iyiyi seçmek için markaları ve işletmeleri dikkatle inceler. Tüketiciler, insanlığa veya çevreye karşı sorumsuz olan markalarla bağlantı kurmakta zorlanıyor. Birçok şirket, müşterilerinin tercihleri ​​doğrultusunda zulüm içermeyen ürünler yaratmaya başladı.

 • Hiçbir çaba gerektirmeyen içerik

Markalar, içerik stratejisi oluşturmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerekirken, aynı zamanda hedef kitlelerinin de içeriği hızlı bir şekilde tüketmelerini sağlamalıdır. Süslü bir kelime veya şifreli bir mesaj içeren hiçbir şeyi asla seçmem.

Amerikalıların %55’inden fazlası seyahat ederken veya işe giderken podcast dinliyor. Görselleri kullanmak ve metin paragraflarından kaçınmak da kullanıcıların bilgileri 10-15 saniye içinde tüketmesini sağlayabilir. Gen-Z çalışan nüfusun çoğunluğunu oluşturmasa da, sosyal medyaya hakim. Grafik tasarımlar ve resimlerle onları hedefleyerek başarıya ulaşabilirsiniz.

 • UGC Emrinizde (Kullanıcıların Oluşturduğu İçerik)

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, markanızın sosyal güvenilirliğini artırmanın etkili bir yoludur. Ayrıca, makul fiyatlı ve bakımı kolaydır. Şunu düşünün: Sattığınız bir şeyi her yayınladığınızda, müşterilerin ürün hakkında söylediklerini dahil etmeye çalışın. Bu, okuyucularınızı ürünü daha fazla satın almaya teşvik edecektir çünkü diğerlerinin sosyal medyada buna nasıl olumlu tepki verdiğini görebilirler.

UGC’nin avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Satışları artırır
  • Marka bilinirliğini ve sadakatini artırır
  • Sosyal medya gönderilerinizin görsel çekiciliğini artırır.
  • Etkileyenlerin ve ortakların beğenisini kazanmanıza yardımcı olur.
 • Trafik çekmek için anahtar kelimelerin kullanımı

Başlamak için, web sayfanızın alakalı olduğundan ve sıralamak istediğiniz anahtar kelimelerle hedeflendiğinden emin olun. Bu, arama motorlarından ziyaretçi almanızı sağlar.

Hedeflenen anahtar kelimeler için mevcut web sitenizin sıralamasını da kontrol edin. Google’da ilk on içinde yer almıyorsanız, önemli ölçüde daha üst sıralarda yer almak neredeyse imkansızdır.

Rakibinizin web sitesini bir ölçüm çubuğu olarak kullanmak, daha üst sıralarda yer almak için ne gerektiğini öğrenmenin mükemmel bir yoludur. Benzer anahtar kelimeleri kullanabilir ve bunların web sitelerinde nasıl kullanıldığını görebilirsiniz; bu, bu anahtar kelimeleri etkili bir şekilde hedefleyip hedeflemediklerini size söyleyecektir.

 • Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR), farklı teknikler kullanılarak aynıdır. İkisini birbirinden ayırmak kolay değil çünkü birbirlerinin yararına kullanılabilirler. VR tipik olarak, görebileceğiniz ve kendinizi içine çekebileceğiniz simülasyonlardan veya dijital dünyalardan oluşur. Buna karşılık, AR, etkileşimde bulunabileceğiniz sanal bir ortam oluşturmak için fiziksel veriler üzerine yerleştirilmiş dijital bilgileri kullanır. İyi bilinen bir örnek olan Meta, sosyal medyanın halefi olacak.

 • Gizlilik endişeleri ele alınmalıdır

Gizlilik kontrolü ve güvenlikle ilgili birçok tartışma, işletmeler için kötü haberlerle sonuçlandı. Bunu akılda tutarak, şirketler ve işletmeler, müşterilerinin gizliliğini korumaya öncelik vermelidir. Bu bağlamda, müşteri için bir sistem oluşturmak ve uygulamak, bu gün ve çağda onları güvende tutmanın mükemmel bir yoludur.

Birçok saygın işletme, müşteri gizliliğini koruyan sistemler geliştirmek için çalışıyor. Bu sistemlerin birincil amacı, söz konusu şirkete veya işletmeye kişisel bilgiler sağlarken müşterilerin güvenliğini sağlamaktır. Müşteriler, veri sızıntısı veya kimlik hırsızlığı korkusu olmadan hizmetleri kullanabilecekler. Şirketler artık müşterilerinin tam güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için en iyi sistemleri arıyor.

 • Temsilin önemi

Reklam sektöründe temsilin önemi her zamankinden daha fazla. Ancak yine de ele alınması gereken bir sorundur. Kapsayıcılığı teşvik etmek, aradığınız kitlenin gözden kaçırılmamasını sağlayacaktır.

Influencer Pazarlamada Kapsayıcılığın Anlamı Nedir?

Etkileyenler, Influencer pazarlama endüstrisinde daha popüler hale geldikçe, toplumun belirli kesimlerinin dışlandığını kabul etmek çok önemlidir. Markalar, renkli insanlar olsun ya da olmasın, belirli insan gruplarına hala hitap etmelidir. Yatırım getiri odaklı dijital pazarlama temsilinde hedef pazarınızın ihtiyaçlarını karşılamanın önemi vurgulanır.

Markanız ne kadar kapsayıcı olursa, o kadar çekici olur.

Dijital Pazarlama ile Kazandığım Avantajlar Neler? 

Dijital Pazarlamayla Elde Edilen Avantajlar Neler

Dijital pazarlama stratejilerinin çeşitliliği göz önüne alındığında, benzer şekilde çeşitli dijital açıdan faydalar mevcuttur. Geniş bir düzeyde, dijital pazarlama stratejileri işletmelerin müşterilere ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda, sosyal medyayı taramak, çevrimiçi makaleleri okumak, video izlemek vb. gibi günlük faaliyetlerde bulunurlar. Bu doğal ve tutarlı şekilde pazarlamaya maruz kalan müşteriler çeşitli ticari faydalar elde edebilirler.

Özellikle dijital pazarlama stratejileri, işletmelere aşağıdaki avantajlardan herhangi birini veya tümünü elde etmede yardımcı olabilir:

 • Küresel Erişim — Geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olarak, dijital pazarlama belirli bir coğrafi alanla sınırlı değildir. Dünyanın her yerinden müşteriler internete erişebilir. Bu, işletmelerin birçok geleneksel giriş engelini ortadan kaldırarak başka bir eyalet veya ülkedeki müşterilere pazarlama ve satış yapmalarını sağlar.
 • Düşük Giriş Engeli — Geleneksel kanallar aracılığıyla dijital pazarlamanın küresel erişimini elde etmenin yüksek bir maliyeti olacaktır. Öte yandan dijital pazarlamanın belirli yönleri, minimum zaman ve kaynak yatırımı ile gerçekleştirilebilir. Örneğin, küçük veya yeni başlayan işletmeler bile, bankayı bozmadan bir web sitesi oluşturabilir, sosyal medyayı yönetebilir ve bloglar yayınlayabilir.
 • Ölçülebilir ROI — İşletmeler, karı (ROI) maksimize etmek için yatırım getirisini dikkatli bir şekilde değerlendirmelidir. Geleneksel pazarlamada yatırım getirisini hesaplamak imkansız değilse de zor olabilir. Öte yandan dijital pazarlama, her bir kampanyanın etkinliğine ilişkin gerçek zamanlı görünürlük sağlayarak iş liderlerinin gelir ve kâr elde etmek için iyi bilgilendirilmiş kararlar almasına olanak tanır.
 • İyileştirilmiş Hedefleme — Dijital pazarlama sayesinde işletmeler, potansiyel müşterilerin belirli demografik özelliklerini hedefleyebilir. Şirketler, belirli bir coğrafyada, endüstride veya sosyal kanalda müşterilerle etkileşim kurarlarsa, hedef demografilerine ulaşma şansları çok daha yüksektir.
 • Dinamik Uyarlanabilirlik – Dijital pazarlama stratejisi, inanılmaz derecede esnek ve uyarlanabilir olup, işletmelerin gerektiğinde dönmelerine olanak tanır. Uzun vadeli, geleneksel pazarlama kampanyalarının aksine, şirketler dijital çabalarını anında ayarlayabilir ve ticari fırsat ortaya çıktığında hızlı dönüşlere izin verebilir.
 • Anında Bağlantı — Bir satın alma işlemi yapmadan önce çoğu modern müşteri çevrimiçi araştırma ve inceleme yapar. Tipik olarak, bu süreçteki ilk adım bir arama motoruyla başlar. SEO, SEM ve PPC stratejileri geliştirmiş işletmeler bu şekilde müşterilerle anında bağlantı kurabilirler.
 • İlişki Oluşturma — Sosyal medyanın popülaritesi arttıkça, birçok müşteri demografisi için baskın bir iletişim platformu haline geldi. Ayrıca müşteriler, işletmelerle kendi şartlarında ve tercih ettikleri platform aracılığıyla etkileşim kurmayı bekler. Sonuç olarak, etkin SMM uygulamalarını kullanan şirketler, mevcut ve potansiyel müşterilerle uzun vadeli ve sadık ilişkiler geliştirebilir.

Genel olarak, her şekil ve büyüklükteki işletme, dijital pazarlama stratejilerini etkin kullanımından önemli faydalar sağlayabilir. Ayrıca, dijital pazarlamanın maliyeti, geleneksel yöntemlerin başlangıç engellerinin çoğunu ortadan kaldırarak her işletmeye uyarlanabilir. Hemen hemen her bütçeye uygun birçok avantajları sayesinde, birçok işletmenin dijital pazarlama çabalarında neden başarılı olduğunu anlamak kolaydır.