CORONA GÜNLERİQueen dijital

Bu grafik Covid-19 günlerine uyarlanarak üç ana bölüme ayrılmıştır.

 

  • Korku alanı                                              (FEAR ZONE)
  • Öğrenme kendini geliştirme alanı      (LEARNING ZONE)
  • Büyüme ve bir şeyler yaratma alanı  (GROWTH ZONE)

Kriz süreçlerinde ilk bir iki hafta insanlar belirtilen süreçlerden geçiyorlar.

Korku alanında ne var?

İlk düşünülen Gıda temini, tuvalet kâğıdı, temizlik malzemesi, maske vs. ihtiyaçları stoklama telaşıdır. Sonrasında çok fazla duygusal iniş çıkışlar (çabuk sinirlenme, üzülme), sürekli bir şikâyet hali, yakınlarımıza bir şey oldu mu kaygısı sonuç korku alanında dönüp dolaşıyor ve bir türlü çıkmayı başaramıyoruz. Burada kilit noktanın buna benzer toplumsal olaylarda veya krizlerde korku alanından çıkıp öğrenme, kendini geliştirme alanına bir şekilde geçmemiz gerekiyor. Korku alanında olanlara tavsiye bireysel olarak Korona virüsü kapmama ve yaymama dışında (Gönüllü ve Sosyal sorumluluk işleri hariç) yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Ne yapıp edin öğrenme alanından diğer tarafa geçin. Neler var burada “Kontrol edemeyeceğim şeyleri düşünmeyi bırakacağım –duygularımı anlamaya çalışacağım – benim ciddi şekilde vaktimi alan haberlerden yemeğe kadar bu tarz şeyleri tüketmeyi bırakacağım. Büyüme ve bir şeyler yaratma alanında ise gerçekten kendini geliştirme, değer yaratma ve bir şeyler katma modu işin en önemli kısımdır.

Şu dönem çevremizde veya sosyal medyada insanlar birbirlerine “bir şeyler üret- yaptın yaptın – fırsatı kaçırma – bir an önce harekete geç” gibi söylemlerle ister istemez bir baskı yaratıyor. Sakin olun bir şey yapmak zorunda değilsiniz bu panik sizi içine çeker ve harekete geçmenizi engeller. Kendinizi suçlu hissetmeyin. Örneğin beş gün evinizde kanepede uzanıp Netflix izlediyseniz ya da telefonda oyun oynadıysanız demek ki buna ihtiyacınız vardı. Belki bu dönem işiniz yoğundu, kafanız çok meşguldü, yoğun bir süreç yaşadınız fark etmez içinizden ne geçiyorsa yapın. Sürekli suçluluk hissederseniz bilinçaltında beyniniz sizi uyarıp ben ne yapıyorum benim çalışmam lazım, bir şeyler üretmem lazım, ben niye bir şeyler yapmıyorum derseniz bu sefer kendinize ayırdığınız vaktinde değerini bilemeyeceksiniz. İnsanların kendine vakit ayırabilecekleri bir süreçteyiz.  Kendinize zaman ayırmak sadece kitap okumak, kendinizi geliştirmek yada hobi edinmek değildir. Kendinize zaman ayırdığınız bu süreyi dinlenerek ve kendinizi dinleyerek geçirebilirsiniz.

Bir şeylere başlayacaksanız doğru zamandasınız acele etmeyin girişimci ruhu ve heyecanı olan herkesin masasında o kadar çok tabak var ki hangi tabağa öncelik vereceğini hangi tabağı yiyeceğini şaşırıyor. Bu olayı Adanada kebapçıya gitmeye benzetebiliriz. Kebap gelmeden masanıza bir sürü tabak geliyor soğanı, yeşilliği, mezesi, salatası vs. masada yer yok harekete bile geçemiyorsun hangisinden başlıyayım, ne yapayım kararsızlık yaşıyorsun böyle süreçler hepimizde olabilir. Fikirler havada uçuşuyor videolar, canlı yayınlar, yurt dışı startuplar veya yeni sektörler duyup heyecanlanıyor olabilirsiniz. Kilit nokta bir şey yapmaya karar verin ufakta olsa fark etmez. Karar verirken neler yapmalısınız?  Diğer içeriğimiz de “Akıllı Hedeflerle Harekete Geçmek” yani -Smart Model- konusunu ele alacağız.