1 Temmuz 2022’den İtibaren E-ticarette Yeni Yükümlülükler

Almanya Ambalaj Yasası Nedir?

1 Temmuz 2022’den itibaren E-ticarette yeni yükümlülükler

Ambalaj Yasası (VerspackG) Nedir?

Ambalaj Yasasının Hedefleri Nelerdir?

Ambalaj Yasası Kimleri Etkiler?

1 Temmuz 2022’de yürürlüğe girecek “Ambalaj Yasası” sonrası ne değişecek?

Ambalaj Yasasından üreticiler ve distribütörler için hangi yükümlülükler doğar?

 

Sürdürülebilir ambalaj için tüketiciler giderek daha fazla talep etmekte, hükümetler yasal ön koşulları yaratmaktalar. Bu süreçte üreticilerin giderek artan oranda sürdürülebilir ambalaja ihtiyaç duymaktadırlar.

Bu süreç, çoğunluğun kullanılmış ambalajları ve evsel atıkları ile gerçekleşir. Örneğin 2017 yılında Almanya’da 18,72 milyon ton ambalaj atığı üretildi. Karşılaştırıldığında, her biri 40 ton kapasiteli yaklaşık 460.000 kamyon var. 1995 ile karşılaştırıldığında, plastik ambalaj tüketimi iki katına çıktı.

1 Temmuz 2022’den itibaren, Ambalaj Yasası’nda çevrimiçi perakendecilerin kesinlikle dikkate alması gereken önemli değişiklikler olacak. Ambalaj yasasıyla ilgili önemli ayrıntıları özetledik ve ayrıca e-ticaret lojistiğiniz için kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken faydalı ipuçları vermeye çalıştık. Bu nedenle, Ambalaj Yasasının tam olarak kimi etkilediğini, 2019 Ambalaj Yönetmeliği veya Paketleme Yasasına kıyasla hangi değişiklikleri içerdiğini ve çevrimiçi perakendecilerin yanlış bir şey yapmamaları için neleri göz önünde bulundurmaları gerektiğini ve en kötü durumda, bir satış yasağı veya yaptırımı var mı?

Ambalaj Yasası (VerspackG) Nedir?

Almanya’da piyasaya ambalajlı mallar sunan herkes, bunların çevre dostu olarak imha edilmesinden de sorumludur. VerpackG, Almanya’ya paket gönderenlerin yükümlü tutulduğu bir yasadır. 1 Aralık 1991’de yürürlüğe giren VerpackV’nin (Ambalaj Yönetmeliği’nin) yerini almış, 1 Ocak 2019’da uygulanmaya başlanmıştır. Ambalaj Yasası, Avrupa Ambalaj Direktifi 94/62/EG’nin Almanya’daki uygulamasıdır. Bu, AB’deki her ülkenin kendi ambalaj mevzuatına sahip olması nedeniyle, yasanın yalnızca Federal Almanya Cumhuriyeti’nde geçerli olduğu anlamına gelir. Hem ambalajın piyasaya arzını hem de ambalaj atıklarının iadesini ve geri dönüşümünü düzenler.

Yeni Paketleme Yasası (VerpackG), posta siparişi ve çevrimiçi perakendeciler de dahil olmak üzere tüm satış paketleme distribütörleri için bazı değişikliklerle sonuçlandı.

Ambalaj Yasasının Hedefleri Nelerdir?

Ambalaj Yasası’nın amaçları, çevrenin korunması ve adil rekabet, doğal kaynakların korunmasına yardımcı olmaktır. Bunun için temel gereklilik, israfı önlemek, en iyi şekilde geri dönüştürmek ve hammaddeleri döngü içinde tutmaktır. VerpackG yasası, diğer yasalara göre farkı, üreticileri ambalajlarının tüm yaşam döngüsü için sorumluluk almaya zorlamasıdır.

  • Rakipler arasında daha adil fiyat dağılımı
  • Genel atık anlaşmasını azaltmak
  • Ambalaj endüstrisinde daha sürdürülebilir döngü
  • Çevre korumanın güçlendirilmesi
  • Plastik ambalajların geri dönüşümünü artırma
  • Daha az depozitosuz paketleme
  • Artan geri dönüşüm oranları
  • Ambalaj atıklarının çevre üzerindeki etkisini önlemek veya azaltmak
  • Yükümlülerin davranışlarını, ambalaj atıklarından öncelikli olarak kaçınılacak ve ayrıca yeniden kullanıma veya geri dönüşüme hazır hale getirilecek şekilde düzenlemek,
  • Katılımcıları haksız rekabetten korumak.

Ayrıntılı bilgiyi Merkezi Paketleme Kaydı (ZSVR) VerpackG bilgi belgesinde bulabilirsiniz: 1 Temmuz 2022’den itibaren posta yoluyla yeni düzenleme hakkında ZSVR’den bilgiler (PDF dosyası 141 KB) .

Ambalaj Yasası Kimleri Etkiler?

Almanya’ya ambalajlı paket gönderen şirketleri, online pazar yeri satıcılarını kısacası alıcıya en son paket ulaştıran herkesi ilgilendirmektedir.

1 Temmuz 2022’de yürürlüğe girecek “Ambalaj Yasası” sonrası ne değişecek?

Müşterilerinin kayıt ve lisanslama yükümlülüklerine uyumla ilgili olarak üretim hizmeti sağlayıcıları için, perakendeciler üzerinde etkileri olan yeni kontrol yükümlülükleri,

Artık sözde hizmet paketleme için de bir kayıt zorunluluğu

Her türlü ambalaj için genel kayıt zorunluluğu

Kayıt ve lisans yükümlülüklerine uyumla ilgili çevrimiçi pazar yerleri için yeni kontrol yükümlülükleri

Paketleme yasası kapsamındaki yeni yükümlülükleri ihlal eden perakendeciler ve diğer oyuncular, bazı durumlarda Amazon Marketplace, Ebay veya Etsy gibi çevrimiçi pazar yerlerinde satış hesaplarının bloke edilmesi veya varlıklarını tehdit eden para cezaları gibi önemli dezavantajlara maruz kalırlar.

Ambalaj Yasasından üreticiler ve distribütörler için hangi yükümlülükler doğar?

1. ZSVR’ye kayıt olma zorunluluğu

Üreticiler, (çevrimiçi) perakendeciler ve ithalatçılar gibi sistem katılımına tabi olan ilk ambalaj dağıtıcıları, Almanya’da Ambalaj Yasası’nın yürürlüğe girmesinden bu yana merkez ofise kaydolmak zorunda kaldılar . Kayıt ve müteakip lisans olmadan, yukarıda belirtilen ambalajın ve içeriğinin dağıtımına izin verilmez (bkz. Bölüm 9 (5) VerpackG).

2. İkili sisteme katılım

Almanya’da sistem katılımına tabi ambalajları dolaşıma sokan herkes , LUCID kaydına ek olarak ikili bir sisteme katılmalıdır. Bu sistemlerde, kullandığınız ambalaj malzemelerinin yıllık miktarını belirtiyorsunuz ve ödemeniz gereken ücret sizler için hesaplanıyor. Resmi Dual Sistemlerin listesi ZSVR’de (merkezi kayıt sisteminde) bulunuyor:

– Altera System GmbH

– BellandVision GmbH

– Der Grüne Punkt – Duales System Deutschland GmbH

– EKO-PUNKT GmbH & CO. KG

– INTERSEROH+ GmbH

– Landbell AG für Rückhol-Systeme

– Noventiz Dual GmbH

– PreZero Dual GmbH

– Reclay Systems GmbH

– Recycling Dual GmbH

– Veolia Umweltservice Dual GmbH

– Zentek GmbH & Co. KG

Dual Sistemler arasında karşılaştırmalarımıza göre en uygun fiyatlı olan ve en kolay işlem yapılanı ‘’Der Grüne Punkt’’.

3. Veri Raporlama Yükümlülüğü

Almanya’da sistem katılımına tabi olan kayıtlı ambalaj üreticileri ve dağıtıcılarının düzenli raporlama yükümlülükleri vardır. Kayıt numarası, malzeme tipi ve ilgili ambalajın kütlesi, sistemin adı ve sistem katılımı için geçen süre gibi veriler de ikili sisteme gönderildikten hemen sonra ZSVR’ye iletilmelidir (bkz. Bölüm 10 VerpackG).

4. Eksiksizlik Beyanı

Kayıtlı üreticiler ve distribütörler ayrıca “önceki takvim yılında piyasaya ilk kez sundukları tüm satış ve ikincil ambalajlara ilişkin bir beyan” (Bölüm 11 (1) VerpackG) sunmalıdır. Bu yükümlülükten ancak aşağıdaki asgari limitlerin altına düşerlerse muaftırlar: 80.000 kg’dan az cam, 50.000 kg’dan az kağıt, karton ve karton ve 30.000 kg’dan az Bölüm 16 Paragrafında belirtilen diğer malzeme türleri. 2 (Bölüm 11 Paragraf 4 paketleme G).

Yasal paketleme yükümlülüklerinin yerine getirilmesi hakkında daha fazla bilgiyi “Bilgi ve yönlendirme” bölümündeki “Mail order and online trade” konu paketinde, SSS bölümünde ve ZVSR web sitesindeki diğer belgelerde bulabilirsiniz.

Der Grüne Punk Linans Ödemesi Nasıl Yapılır?

Resmi sitelerinde License Calculator (Lisans Hesaplama) bölümünden paketinizdeki ürün çeşidine göre miktar hesaplayabilir ve yıllık ödeme yapabilirsiniz. Eğer kağıt ve plastik haricinde ürün çeşidine sahipseniz ‘’Add Category’’ butonuna tıklayarak bütün çeşitleri görebilirsiniz.

Sitede aşağı inildiğinde sizlere kutu boyutunuza göre otomatik hesaplama yapabileceğiniz bir ‘’Calculation Add’’ (Hesap Yardımı) kısmı bulunuyor. Kağıt, plastik, cam ambalajlarınızı boyutlarına göre, içindeki maddeleri otomatik olarak hesaplayarak ödemenizi oluşturabilirsiniz.

Hangi Ambalajlar için Sertifika Almak Gerekir?

İstisnasız her ambalaj için sertifika almak gerekir. Cam, kağıt, karton, mukavva, demirli metaller, alüminyum, plastik, içecek kutuları, diğer kompozit ambalajlar (en az iki farklı malzemenin birleştirilmesi ile elde edilen ambalajlar: plastik-alüminyum, karton-polietilen gibi), diğer materyaller…

Kısacası ürünü dış etkilerden koruyan her madde için sertifika almak gerekiyor.

Ambalaj Yasası’na Uyulmazsa Ne Olur?

Sertifika almama, LUCID lisansı almama, DUAL sistemlerde miktar beyan etmeme veya yanlış miktar beyanı Ambalaj Yasası’na göre idari suç olarak kabul edilir.

Ambalaj Yasası’na Uymazsanız:

– Yazılı uyarı alabilirsiniz.

– Kayıtsız ürün satarsanız 100.000€’ya kadar ceza alabilirsiniz.

– VerpackG § 36’ya göre , kayıt olmadan ambalajı piyasaya sürmek veya miktar raporunu kaçırmak gibi suçlar, her bir vaka için 200.000 Euro’ya kadar para cezası

– Dual Sistemlerden birinden kullandığınız malzemelerinin ödemesini yapmamanız ve LUCID lisansı almamanız durumunda derhal satış yasağı alabilirsiniz. Ayrıca, ihlaller giderilinceye kadar başka satış yapılamayacağından, haksız yere elde edilen kârların talan edilmesi ve fiili satış yasağı tehdidi vardır.

Kaynak Paketleme idari Suç Maksimum para cezası*
Bölüm 36 (1) 1. Ambalajın piyasaya arzının yasaklanması 100.000 €
§ 36 (1) 2. Etiketleme düzenlemelerinin ihlali 10.000 €
§ 36 (1) 3. Eksik veya hatalı sistem katılımı 200.000 €
§ 36 (1) 5. Distribütörler tarafından kayıt dışı ambalajların yeniden satışı 100.000 €
§ 36 (1) 6. Endüstri çözümü (doğru) görüntülenmiyor 100.000 €
§ 36 (1) 8. Eksik veya yanlış kayıt 100.000 €
§ 36 (1) 10. Eksik, yanlış veya geç veri raporlama 10.000 €
§ 36 (1) 11. Eksik, yanlış veya geç eksiksizlik beyanı 100.000 €
§ 36 (1) 14. Sistem katılımına tabi olmayan ambalajların iadesi yoktur. 100.000 €
§ 36 (1) 18. Bir sistemi izinsiz çalıştırma 200.000 €
§ 36 (1) 27. Bayi: Bilgilendirme yükümlülüğünün ihlali 10.000 €

Ek olarak:

Merkezi Ambalaj Kayıt Ofisi bünyesinde tüm şirketleri kayıtlı tutar ve herkesin erişimine açık olarak sunar. Şeffaf olmanın amacı rekabette adaleti sağlamaktır. Kayıt dışı ticaret sürdürenler herkes tarafından rapor edilebilirler.

E-ihracattaki tüm yenilikler ve gelişmelerden haberdar olabilmek için Queen Dijital’i takip etmeye devam edin.